Malowanie proszkowe, które nazywa się również malowaniem na sucho, to jedna z najpopularniejszych metod wykorzystywanych współcześnie w lakiernictwie. Ale na czym właściwie polega ten proces?
W skrócie można powiedzieć, że na powierzchnię przeznaczoną do malowania rozpyla się specjalistyczny proszek (stąd też nazwa „malowanie proszkowe”) o właściwościach elektrostatycznych. Następnie cały element przenoszony jest do specjalnego pieca polimeryzacyjnego, gdzie w wysokiej temperaturze, od 140 do 200 stopni Celsjusza, zachodzi proces utwardzania powłoki farby. Jakie jest 5 podstawowych zalet malowania proszkowego?
Estetyka – powierzchnia otrzymana za pomocą malowania proszkowego odznacza się szczególną estetyką. Jest gładka, brak na niej spękań, zacieków, nierówności czy pęcherzyków powietrza. Podobny efekt jest praktycznie niemożliwy do osiągnięcia tradycyjnymi metodami. Na dodatek malowanie na sucho zapewnia bogatą gamę kolorów, kilka rodzajów wykończeń (mat, pół-połysk, połysk) oraz struktury (drobna – efekt piasku i gruba – efekt skórki pomarańczy).
Trwałość – malowanie proszkowe zapewnia nam wieloletnią gwarancję wytrzymałości. Kolory na powierzchniach, które zostały poddane temu procesowi, nie blakną, a farba nie łuszczy się i nie odpada. Ponadto tego typu farba zapewnia wysokiej jakości ochronę przed korozją oraz uszkodzeniami.
Wielofunkcyjność – do malowania proszkowego nadaje się wiele materiałów, co sprawia, że jest to metoda niezwykle wielofunkcyjna. Możemy ją zastosować do metalu, stali czy aluminium, ale rzadziej przy materiałach drewnianych i drewnopodobnych.
Elastyczność – fakt, że malowanie proszkowe odbywa się za pomocą specjalistycznego proszku, który jest rozpylany na powierzchni poszczególnych elementów, sprawia, że możemy się dostać do wszystkich, nawet najbardziej niedostępnych miejsc. Dzięki temu zyskamy pewność, że malowany przedmiot jest odpowiednio pokryty farbą, a co za tym idzie – estetycznie wykonany i zabezpieczony.
Ekologia – co ważne, malowanie proszkowe jest procesem ekologicznym, ponieważ nie emituje szkodliwych dla otoczenia substancji i nie wymaga używania rozpuszczalników. Cały proces odbywa się w zamkniętej i specjalnie przygotowanej hali. Nie zagraża pracownikom, ani innym osobom.
Artykuł opracowany przy współpracy z radzionkowską lakiernią proszkową – Max-Lack.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany