Nie da się zaprzeczyć: posiadanie bramy automatycznej to bardzo duża wygoda. Nowocześnie zaprojektowana automatyka sprawia, że każdy chce posiadać taką bramę na swojej posesji. W końcu, to zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu w jednym. Ważne jest to, by zawsze dobierać automatykę od sprawdzonych producentów. Wówczas nie ma ryzyka, że coś źle zadziała. Natomiast, zyskuje się gwarancję niezawodności bramy. Bezpośrednio za bezproblemowe działanie bramy odpowiada napęd. Co jednak zrobić, jeśli pojawi się awaryjna sytuacja i nie będzie dostępu do sieci zasilającej?
Alternatywne zasilanie dla automatyki bramowej
Chociaż wydaje się to nieprawdopodobne to czasami są sytuacje, że da się zasilać automatykę bramową bez dostępu do sieci 230 V. Wystarczy posiadać siłowniki i sterownik na 12 V lub 24 V. Wystarczy podłączyć akumulator do wejścia zasilania całego układu. Trzeba jedynie pamiętać o tym, że akumulator powinien mieć określoną pojemność, by dodatkowo nie przejmować się tym, że mógłby się on rozładować. W miejscach, w których nie ma dostępu do sieci zasilającej, na przykład na działce przy jeziorze można też zaopatrzyć się w automat do bram z solarnym zasilaniem. Takie rozwiązanie oferują wiodący producenci, wiedząc, że są osoby, które z innowacji tego typu będą chciały skorzystać. Wówczas nie trzeba się martwić o standardowe napędy do bram, a mieć pewność, że wszystko zadziała jak należy. Ogniwo fotowoltaiczne może doskonale naładować akumulator. Wystarczy jedynie posiadać regulator napięcia, podobnie jak w samochodowym alternatorze. Takie zasilania są powszechnie używane, o czym nawet przeciętni użytkownicy elektryki mogą nie wiedzieć. Na przykład, stosuje się je w oświetleniu ulicznym typu LED jako migające znaki przy drogach. Zadaniem ogniwa fotowoltaicznego w przypadku bramy automatycznej jest uzupełnienie ubytku energii pobranej z akumulatora na otwarcie lub na zamknięcie bramy. Nie trzeba się absolutnie przejmować tym, że zabraknie prądu w akumulatorze, ponieważ ogniwo pomiędzy kolejnymi otwarciami bramy zdąży doładować na takim poziomie, na jakim jest to potrzebne.
W sklepach z automatyką bram można bez problemu znaleźć już centrale bezpośrednio przeznaczone do alternatywnego zasilania. Zwykle siłowniki takie zasilane są na standardowe 230 V, aczkolwiek centrala może być równocześnie zasilana z akumulatorów, 24 V. To pozwala na całkowite uniezależnienie od sieci 230 V. Pracownicy w sklepie dokładnie wytłumaczą kupującemu, na czym polega wówczas sposób zasilania, a więc nie musi się on o nic martwić. Zasada jest prosta: wystarczy odłączyć transformator oryginalnie zasilający centralę od płyty sterującej i w tym miejscu podłączyć wyjście dla systemu solarnego. Polaryzacja napięcia nie ma tutaj znaczenia, ponieważ na wejściu zasilającym dla płyty sterującej centrali ETM znajduje się mostek prostowniczy. Jeśli system jest zbudowany dokładnie w taki sposób, to pozostaje całkowicie niezależny od zasilania 230 V. Sam akumulator również nie musi mieć dużej pojemności. Innowacyjne rozwiązania w dziedzinie automatyki bram sprawiają, że nie trzeba posiadać zasilania 230 V, aby uruchomić automatykę. Bezproblemowo można wszystko zorganizować przy zastosowaniu powszechnie dostępnych akumulatorów oraz ogniw słonecznych.
Jak otworzyć bramę, gdy nie ma zasilania?
Inną sytuacją jest sytuacja, gdy napedy do bram działają na odpowiednim zasilaniu, jednak zabraknie prądu albo na przykład zepsuje się pilot. Należy przyznać, że w końcu to również są sytuacje awaryjne. Można jednak być spokojnym: każda brama automatyczna powinna zostać wyposażona w awaryjne, mechaniczne otwieranie. Jest to szczególnie ważne, gdyż brama mogłaby się na przykład w nieodpowiednim momencie zablokować. Blokada bramy stanowi ochronę przed próbą przedostania się na teren posesji przez osoby niepowołane. Mechanizmy odblokowujące są obsługiwane przy pomocy specjalnego klucza. Mając kluczyk, właściciel bramy może odblokować mechanizm i otworzyć bramę. Dlatego o to rozwiązanie należy zawsze dopytać pracownika w sklepie z automatyką. Wykorzystanie kluczyka okaże się szczególnie ważne wtedy, gdy brama będzie jedyną drogą, przez jaką można będzie dostać się na posesję. Jeśli chociażby pilot przestanie działać, bo wyładuje się w nim bateria, to bramę będzie można swobodnie otworzyć kluczykiem. Kiedy zaś przewidujemy, że do awarii zasilania może dochodzić z różnych względów w naszej okolicy często, to lepiej wybrać model napędu do bramy zasilany na 24 V. Wtedy można bowiem zainstalować dodatkowe akumulatory, czy też baterie zasilania awaryjnego. Wystarczy je później zainstalować w obudowach, jakie mają napędy do bram, aby uzyskać alternatywne źródła energii.
Jeszcze do niedawna mogło się wydawać, że nie ma alternatywnych sposobów dla zasilania bramy, gdzieś gdzie nie ma odpowiedniej mocy zasilania. Natomiast, producenci automatyki bramowej zadbali o to, by przedłożyć kupującym dobre rozwiązania i uwzględnili to w poszczególnych projektach. Podobnie, nie należy się bać, gdy zaopatrzymy się w dodatkowe zabezpieczenia na przypadek braku prądu lub wyładowania pilota.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.