Każdy chce by jego dom prezentował się jak najlepiej oraz by wszystko w nim sprawnie działało. Niestety nie żyjemy w idealnym świecie i rzeczy mają prawo się psuć. Mowa tu zarówno o sprzętach domowych, jak i meblach a także różnego rodzaju instalacjach. Wraz z nadchodzącym sezonem grzewczym, w domach bardzo często pojawia się problem zapowietrzonych grzejników.
Jakie konsekwencje ma zatkany grzejnik
Zapowietrzony grzejnik w pomieszczeniu, nie spełnia swojego zadania a więc nie ogrzewa tego pomieszczenia. Jego zatkanie powoduje, że grzejnik się w ogóle nie nagrzewa a więc w pomieszczeniu z takim grzejnikiem będzie bardzo zimno. Taki problem doskwiera zwłaszcza w czasie ostrej i bardzo mroźnej zimy. W przypadku pomieszczeń rzadko używanych, można sobie z takim problemem poradzić ale jeśli jest to na przykład salon, pokój dziecięcy czy łazienka, wtedy z takich pomieszczeń w środku zimy praktycznie nie da się korzystać, bo można się w ten sposób rozchorować. Problem zatkanych grzejników często pojawia się także w przypadku posiadania starej instalacji grzewczej i starych grzejników, więc jak odpowietrzyć stary kaloryfer i się przy tym nie namęczyć?
Jak odpowietrzyć kaloryfer?
Z zatkanym kaloryferem, trzeba sobie jak najszybciej poradzić. Można wezwać hydraulika ale najpierw warto spróbować zrobić to samemu, bo nie jest to nic skomplikowanego. Trzeba być jednak przy tym bardzo ostrożnym, bo przy nieprawidłowej formie odpowietrzania, można sobie zalać całe pomieszczenie, można też zepsuć instalację hydrauliczną. Zatem jak odpowietrzyć grzejnik w bezpieczny sposób? Odpowietrzanie grzejnika należy rozpocząć od sprawdzenia, jaki zawór odpowietrzający jest zamontowany w tym grzejniku. Odpowietrznik ten może być ręczny albo automatyczny. Jak sama nazwa wskazuje, automatyczne odpowietrzniki są bezdotykowe i same stale odpowietrzają grzejniki. Dlatego w przypadku takich zaworów, raczej nie pojawiają się problemy z zapowietrzaniem się kaloryferów. Jeśli taki problem się pojawi, należy wezwać hydraulika. Jeśli zaś chodzi o standardowy zawór odpowietrzający, to wystarczy go przekręcić lub otworzyć specjalnym śrubokrętem.
Co będzie potrzebne przy odpowietrzaniu?
Chcąc własnymi siłami odpowietrzyć grzejnik, należy się zaopatrzyć w wiadro, szmatę do wycierania wody a także w śrubokręt i klucz do zaworów. Do odpowietrzania można się zabrać, gdy wszystkie kaloryfery w domu są wystudzone. Warto przy odpowietrzaniu wyrównać ciśnienie w rurach, poprzez dolanie wody do instalacji centralnego ogrzewania. Odpowietrzanie kaloryfera będzie skuteczne, jeśli zastosujemy się do tych wszystkich porad. Jeśli za pierwszym razem odpowietrzanie nie wyszło, można spróbować jeszcze raz zrobić te same czynności.
Co jest przyczyną zapowietrzania się grzejników?
Jest kilka powodów tego, że grzejnik w danym pomieszczeniu się zapowietrzy i nie będzie działał w prawidłowy sposób. Najczęściej taka sytuacja zdarza się grzejnikom znajdującym się w wyższych kondygnacjach budynku. Za zapowietrzenie się grzejnika, odpowiada nieprawidłowe napełnienie wodą instalacji centralnego ogrzewania. Wodę pobiera się z wodociągów a w tych często tworzą się pęcherzyki powietrza, które skutecznie mogą zapowietrzyć grzejniki w domu. Innym powodem może być dyfuzja, czyli przedostawanie się powietrza poprzez rury wykonane z pcv.
Więcej na temat odpowietrzania grzejników dowiesz się z tego artykułu: https://budosfera.pl/odpowietrzanie-kaloryferow-i-grzejnikow-krok-po-kroku/
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.