Budowa domu nie musi oznaczać realizacji budynku o sporym metrażu. W ostatnich latach widać rosnące zainteresowanie domami o mniejszym metrażu, które sprawdzają się dla singli, par i rodzin 2 + 1. Jakie są zalety wyboru małego budynku? Jaki projekt domu wybrać, by mieszkać w nim komfortowo?
Przy wyborze projektu domu jednym z głównych kryteriów jest jego powierzchnia użytkowa. Dzisiaj największym powodzeniem cieszą się budynki o metrażu sięgającym do około 150 mkw., lecz inwestorzy często wybierają nawet o połowę mniejsze nieruchomości.
Dom o małym metrażu – kiedy warto?
Niewielkie domy jednorodzinne niosą ze sobą wiele korzyści. To nie tylko niższe koszty ich wykonania, ale też utrzymania, dlatego są dobrym wyborem dla oszczędnych, którzy w przyszłości nie chcą płacić sporych rachunków. Nie można zapominać o tym, że mały dom to też… mniej sprzątania!
Najczęściej na projekty domów o małym metrażu decydują się osoby o planujące zamieszkać w nim same lub pary. Także są chętnie wybierane przez rodziny 2 + 1.
Mały dom – parterowy czy z poddaszem?
Największym powodzeniem wśród inwestorów cieszą się małe domy parterowe i z poddaszem użytkowym. Metraż nieruchomości może wynosić wtedy od około 60 mkw. do 150 mkw. w zależności od indywidualnych potrzeb.
Wybór konstrukcji domu w dużej mierze warunkowany jest działką, na której planuje się jego realizację. Do wykonania domu parterowego o takim samym metrażu, jak ten z użytkowym poddaszem, konieczny będzie większy grunt.
Warto zwrócić szczególną uwagę na rozmieszczenie pokojów i ich wielkość, by dopasować je do potrzeb domowników. Budynek powinien mieć też jak najmniejszą powierzchnię korytarzy. Duże, otwarte przestrzenie mogą powiększyć optycznie małe wnętrza.
Projekt małego domu – gotowy czy na zamówienie?
Aby wybudować niewielki dom, można zdecydować się na jeden z gotowych projektów lub kupić projekt na indywidualne zamówienie, który przygotowywany jest wtedy przez biuro projektowe.
Firmy architektoniczne, które oferują gotowe projekty domów, prezentują często po kilkaset typów planów małych budynków, które różnią się pomiędzy sobą swoim stylem, rozwiązaniami technologicznymi, rozkładem pomieszczeń. Dostępność rzutów i wizualizacji ułatwia wtedy znalezienie takiego domu, który będzie spełnieniem marzeń.
Indywidualne projekty domów dają inwestorowi więcej możliwości, ponieważ pozwalają na dopasowanie ich do konkretnych wymagań, między innymi pod kątem wielkości, rozmieszczenia pomieszczeń lub wyglądu budynku. Są jednak droższe od gotowych.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany