Z pewnością wiesz, że budowa domu to spora inwestycja, która wymaga nie tylko profesjonalnej ekipy, czasu, lecz także odpowiedniego budżetu. Kwestie finansowe zawsze budzą pewne przerażenie i stres, ponieważ jakbyśmy nie próbowali, często budowa pochłania dużo pieniędzy. Są jednak sposoby na to, aby je zminimalizować. Dowiedz się, co zrobić, aby koszt postawienia własnego domu był nieco niższy.
Wykorzystanie płyty fundamentowej w budowie domu
Coraz więcej osób decyduje się na płyty fundamentowe, któe mogą skutecznie zastąpić tradycyjne sposoby fundamentowania. Jest to pozytywne zaskoczenie, ponieważ takie właśnie rozwiązanie jest nie tylko oszczędne, ale także niebywale funkcjonalne. Pomimo zastosowania nieco większej ilości materiałów podczas budowy fundamentów z płyty, inwestycja jest nadal bardzo ekonomiczna. Ta nowoczesna technologia zapewnia świetną izolację, daje gwarancję trwałości, energooszczędności. Ponadto zapewnia także posadzkę. Jeśli nie wiesz, jak obniżyć koszt budowy domu, zacznij od tego kroku, wybierając płytę fundamentową. Warto zwrócić się o pomoc do renomowanej firmy (np. Termico), gdzie specjaliści wyjaśnią Ci dlaczego warto wybrać takie właśnie rozwiązanie.
Rozważny wybór lokalizacji i wielkości działki
Jak zaoszczędzić na budowie domu i nie wydać zbyt wiele już na etapie jego stawiania? Warto zastanowić się nad samym kryterium, jaki jest wybór działki. Bardzo często decydujemy się na wielką powierzchnię do zagospodarowania w centrum miasta. Niestety generuje to zbędne, niechciane koszty. Dlaczego? Zbyt duża działka, której wielkość nie jest dostosowana do naszych możliwości finansowych, nie będzie całkowicie zaaranżowana. Lepiej jest zastanowić się nad tym, jakie potrzeby masz Ty i Twoja rodzina, przemyśleć metraż domu, a następnie właśnie to, ile przestrzeni gruntowej jest koniecznej do spełnienia wszystkich marzeń. Jeśli nie planujesz budowy wielkiej rezydencji, a raczej małego domu bez garażu, nie warto jest kupować zbyt dużej działki. To samo tyczy się lokalizacji. Nie zawsze musimy mieszkać blisko centrum miasta. Najczęściej takie właśnie miejsca są droższe i generują dodatkowe koszty, jakich nie braliśmy pod uwagę przy inwestycji.
Minimalistyczny kształt domu
Marzysz o tym, aby Twój dom posiadał sporych rozmiarów piwnicę, która zmieści różnorodne zapasy gromadzone przez cały rok? Chcesz wydzielić piętro jako część typowo sypialnianą, a nad tym dodać strych, w którym znajdzie się magazyn bibelotów, jakie nie mieszczą się w pokojach? To z pewnością piękna, aczkolwiek niezwykle droga wizja. Bardzo często nie zwracamy uwagi na to, że dodatkowe kondygnacje stanowią niechcianą skarbonkę naszych oszczędności. Podpiwniczenie, piętro czy strych wymagają dodatkowej ilości materiału, więcej pracy i funduszy. Warto zdecydować się na dom bez piętra o prostym kształcie. Im bardziej wymyślny, tym droższa budowa. Nie generuj niechcianych wydatków, decydując się na nieprzemyślane rozwiązania.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany