Niewielka liczba emerytów jest naprawdę usatysfakcjonowana z otrzymywanej od państwa emerytury. To samo dotyczy pokoleń, które w najbliższym czasie zbliżą się do wieku emerytalnego-przewidywania nie są zbyt optymistyczne. Szukamy więc sposobów na to, aby nieco zwiększyć domowy budżet. Niektórzy seniorzy pracują dłużej lub znajdują zatrudnienie już na emeryturze. Innym sposobem może być odwrócona hipoteka oraz dożywotnia renta otrzymywana w zamian za mieszkanie. Nie jest to jednak oczywisty temat, ponieważ informacje wynikające z zapisów ustawy mogą być niejasne, dlatego wyjaśniamy wszystkie najważniejsze zagadnienia.
Czym jest odwrócona hipoteka a czym renta dożywotnia
Emeryci, którzy posiadają nieruchomości, mają możliwość wykorzystania ich do poprawienia swojej sytuacji finansowej w ostatnich kilkudziesięciu latach swojego życia. Można to zrobić poprzez oddanie swojego mieszkania na rzecz funduszu w zamian za comiesięczne świadczenia. Poza tym, osoby, które zdecydują się na takie rozwiązanie, są również lepiej chronione.
Decydując się na odwróconą hipotekę, podpisujemy umowę na określony czas. Podczas jej obowiązywania, właściciele otrzymują stałą liczbę pieniędzy, w zamian za mieszkanie. Nie jest ono jednak automatycznie przekazywane na konto funduszu. Odwrócona hipoteka to forma kredytu, dlatego nieruchomość może trafić w ręce kredytodawcy dopiero po śmierci, a nawet nie zawsze, ponieważ w takiej sytuacji, rodzina może zdecydować się na jego spłatę. Kredytobiorca pozostaje właścicielem i odpowiada za dokonywanie remontów oraz konserwację. Trzeba również zaznaczyć, że rata kredytu jest stała niezależnie od zmian na rynku.
Nieco inną formą dodatkowego finansowania na emeryturze jest renta dożywotnia. W takiej sytuacji, w momencie podpisania umowy, nieruchomość przechodzi w ręce funduszu, który zobowiązuje się do comiesięcznego wypłacania pieniędzy na czas nieokreślony, czyli do śmierci podmiotu. Remontami nieruchomości oraz jej ubezpieczeniem, w tym przypadku obciążony jest fundusz hipoteczny. Mieszkanie przekazywane jest w jego ręce, jednak dana osoba wciąż może w nim mieszkać.
Zasady udzielania odwróconych kredytów hipotecznych
Odwrócony kredyt hipoteczny jest stosunkowo bardzo nową usługą finansową, która do życia weszła wraz z ustawą z dnia 23 października 2014 r. Pomimo tego, że od tego dnia upłynęło już kilka lat, to dopiero niedawno banki stały się nieco bardziej chętne do udzielania tego typu pożyczek. Spowodowane to było tym, że przez długi czas zasady udzielania odwróconych kredytów hipotecznych był znacznie korzystniejsze dla kredytobiorcy i ryzykowne dla banków. Na odwróconą hipotekę może zdecydować się osoba, która posiada nieruchomość i chce poprawić swoje miesięczne przychody. Ustawa nie reguluje ograniczeń wiekowych, jednak z reguły jest to opcja skierowana głównie do osób starszych.
Ile pieniędzy możemy otrzymać za odwróconą hipotekę?
Podobnie jak w przypadku zwykłych kredytów hipotecznych, ilość pieniędzy, jaką możemy otrzymać za odwróconą hipotekę, jest zależny od wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego. Oczywiście, im większa jest jej wartość, tym większą kwotę możemy dostać. Mamy również prawo do zdecydowania, czy zależy nam na jednorazowej wypłacie całych środków, czy miesięcznym wypłacaniu mniejszych, od góry ustalonych z bankiem cen.
Ile pieniędzy możemy otrzymać w ramach renty dożywotniej?
W przypadku określenia wysokości renty dożywotniej, poza wartością nieruchomości, pod uwagę jest brana także przewidywana długość życia oraz stan zdrowia. Aby obliczyć szacunkową kwotę renty dożywotniej, można skorzystać z internetowych kalkulatorów, jednak wynik ten nigdy nie będzie w pełni dokładny. Najlepszym sposobem, aby to sprawdzić, jest więc kontakt z bankiem, lub inną firmą, która oferuje dożywotnie renty.
Czy odwrócona hipoteka i dożywotnie świadczenia pieniężne są opłacalne?
Zarówno odwrócone hipoteki, jak i dożywotnie renty to stosunkowo nowe produkty na rynku finansowym. Eksperci zgodnie twierdzą jednak, że będą się one cieszyły tylko większą popularnością. Obie opcje są szczególnie opłacalne, dla osób, które posiadają nieruchomości o wysokiej wartości oraz niską emeryturę, ponieważ wtedy, taka transakcja może znacznie poprawić domowy budżet. Z drugiej jednak strony, podpisanie umowy z bankiem wiąże się z utratą mieszkania po śmierci, dlatego przed podjęciem decyzji, warto również zwrócić uwagę na kwestie spadków w rodzinie.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.
To rozwiązanie dla seniorów, którym nie ma kto doradzić i którzy nie chcą zbytnio się wysilać by zyskać jak najwięcej. Bądź też, rozwiązanie dla seniorów nie posiadających rodziny, choć ta zawsze się znajdzie, gdy trzeba przepisać mieszkania 🙁