Wśród materiałów murowych chętnie wybieranych przez wykonawców jest m.in. beton komórkowy. Ekipy murarskie doceniają prostotę murowania wynikającą z jego dużych wymiarów, niskiej masy pojedynczego elementu jak i bardzo istotnej charakterystyki jaką jest wysoka dokładność wymiarowa. Dlaczego najdokładniejsze tolerancje wymiarowe są takie istotne? Jakie znaczenie dokładność wymiarowa elementów murowych ma dla wykonawców robót?
Wysoka dokładność wymiarowa
Bloczki z betonu komórkowego, np. należące do Systemu Budowy H+H (System razem z bloczkami z betonu komórkowego tworzą również elementy uzupełniające oraz szeroka gama produktów silikatowych), są materiałem budowlanym o bardzo dużej dokładności wymiarowej. Większość bloczków z betonu komórkowego H+H charakteryzuje dokładność wymiarowa TLMB. W której odchyłki wymiarów mogą wynosić maksymalnie 1 mm w wysokości oraz około 1,5 mm w szerokości i długości poszczególnych elementów. Drugim ułatwieniem, które ekipom wykonawczym daje geometria elementów z betonu komórkowego jest profilowana powierzchnia czołowa umożliwiająca łączenie bloczków w warstwie muru za pomocą systemu pióro-wpust. Takie profilowanie powoduje, że nie trzeba wypełniać spoiny pionowej zaprawą (chyba, że taka konieczność jest zaznaczona w projekcie obiektu), a i tak uzyskuje się trwałe i szczelne połączenie elementów.
Czy wymagana jest precyzja w murowaniu przegród z bloczków z betonu komórkowego?
Murowanie przy użyciu bloczków z betonu komórkowego jest proste i przy zachowaniu wytycznych normowych oraz podstawowych zasad sztuki budowlanej nie przysparza żadnych problemów. Zachowanie wysokiej precyzji prowadzenia prac to niejako gwarancja dokładnego i jakościowego wykonawstwa, dlatego zawsze powinna być nadrzędną zasadą prowadzenia prac. Należy natomiast zauważyć, że wysoka dokładność wymiarowa znacznie ułatwia murowanie. To właśnie dzięki tej zalecie bloczków z betonu komórkowego praca z ich wykorzystaniem staje się szybsza. Nie tylko powoduje łatwiejsze uzyskanie idealnie równego muru, zarówno przy murowaniu przegród zewnętrznych, jak i wewnętrznych ale także umożliwia wykorzystanie zapraw cienkowarstwowych. Zaprawy klejowe ułatwiają poziomowanie i odpowiednie usytuowanie kolejnych elementów, tym samym wpływając na skrócenie czasu prowadzenia robót. Mur bardzo szybko zyskuje kolejne warstwy, a dobre tempo murowania przegród z betonu komórkowego obniża koszty budowy.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany