Ogrzewanie lokalu to kwestia z którą rok w rok mierzą się właściciele domów czy lokali. O ile nie jesteśmy podpięci do miejskich systemów grzewczych, o tyle sami musimy się zatroszczyć, aby w miejscu w którym przebywamy panowała odpowiednia temperatura. Prócz doboru odpowiedniego pieca, trzeba się także zastanowić nad rodzajem opału jaki będziemy stosować.
Podstawa – piec
Na rynku znajdziemy wielu producentów i jeszcze więcej modeli pieców, używających różnorodnych rodzajów materiałów opałowych. Kotły centralnego ogrzewania (czyli piece) najczęściej dzielimy na:
- kotły na paliwo stałe (górnego lub dolnego spalania),
- kotły na paliwo ciekłe,
- kotły na paliwo gazowe.
Wybierając kotły na paliwo stałe należy zastanowić się nad tym czym wiąże się wybór danego wariantu. Kotły górnego spalania generują znacznie więcej zanieczyszczeń, ale z drugiej strony są dużo tańsze od konkurentów z segmentu dolnego spalania, oraz paliw ciekłych i gazowych. Z kolei piece dolnego spalania zapewniają zapewniają większą kontrolę nad spalaniem i mniej zanieczyszczeń, ale ich cena będzie już wyższa. Należy jednak pamiętać, że obecnie panujące normy i tak wymusiły znaczące ograniczenie “kopcenia”, więc wybierając nawet wariant górnego spalania, nie powodujemy aż tak dużego zanieczyszczenia powietrza. Kotły na paliwo ciekłe i gazowe są co prawda bardziej ekologiczne, ale droższe w eksploatacji.
Czym palić w piecu?
Niestety do dziś spotykane są praktyki palenia “czym popadnie” w kotłach centralnego ogrzewania. Mimo tego, że na rynku są producenci którzy oferują np. ekogroszek w bardzo dobrej cenie w stosunku do jakości. Mimo to nadal znajdują się i tacy klienci, którzy mimo wszystko szukają tańszych zamienników lub korzystają z tego co znajduje się w ich zasięgu, a nadaje się do spalenia. Producenci pieców zawsze podają informację o tym czym i jak należy palić, aby kocioł pracował najefektywniej. Jeżeli zalecany jest ekogroszek lub po prostu jest to jedyne paliwo jakiego można używać, to pod żadnym pozorem nie wolno próbować spalać czegokolwiek innego. Zaprojektowanie pieca pod dany typ paliwa, sprawia że użycie innych materiałów do spalania, może spowodować jego poważną awarie.
Czym sugerować się przy wyborze odpowiedniego paliwa?
Dla przykładu wybierzemy popularny ekogroszek. Przy wyborze tego konkretnego paliwa stałego, należy zwrócić uwagę na następujące parametry:
- kaloryczność,
- zawartość siarki,
- zawartość popiołu,
- wymiar ziarna,
- wilgotność,
- podatność na spiekanie.
Biorąc pod uwagę ww. zmienne należy zadbać, aby wybrać produkt, który spełni nasze oczekiwania. Ważne jest aby posiadał wysoką jakość, ponieważ prócz właściwości grzewczych, które odczujemy na własnej skórze, wydłuży nam bezawaryjny czas użytkowania kotła centralnego ogrzewania. Warto zatem, aby ekogroszek z którego będziemy korzystać miał wysoką kaloryczność, przy jednocześnie niskiej zawartości popiołu oraz siarki, co sprawi, że utrzymanie wysokiej temperatury spalania będzie trwało znacznie dłużej.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany