Kotły na paliwo stałe jakim jest ekogroszek, to jedne z najczęściej wybieranych spośród dostępnych na rynku. Swoją atrakcyjność zawdzięczają wieloletniemu rozwojowi technologicznemu co wpływa na jakość i trwałość, a także pozwalają na eksploatację przy zachowaniu balansu ekonomicznego.
Dobry ekogroszek = ekonomiczne zużycie
W przypadku ekogroszku, tożsamo jak w przypadku każdego paliwa, ważne jest aby jego wartość opałowa była możliwie wysoka.
Niestety klienci często chcąc zaoszczędzić pieniądze, decydują się na zakup tańszego ekogroszku, co może skutkować słabymi właściwościami (szybkie wypalanie, mała produkcja ciepła, duża podatność na spiekanie). Zdarza się także, że można kupić podrobiony ekogroszek, w konsekwencji czego nie tylko nie ogrzejemy budynku, ale możemy także doprowadzić do uszkodzenia kotła.
Decydując się na zakup węgla typu ekogroszek, warto zapoznać się z właściwościami konkretnego produktu. Na stronie producenta prócz informacji o wartościach jakie towar, może pojawić się informacja odnośnie właściwego użytkowania ekogroszku. Może to być np. zdanie mówiące o tym, że “przed użyciem worek należy otworzyć na dwa dni, w celu zmaksymalizowania wydajności ekogroszku podczas spalania”.
Mimo iż produkty mogą być do siebie zbliżone właściwościami, to należy pamiętać, że każdy producent może wykonywać dany produkt w nieco innej technologi, co wpłynie na sposób użycia.
Jakie parametry warto brać pod uwagę przy wyborze ekogroszku?
Kaloryczność odgrywa tutaj kluczową rolę. To od niej w znacznej mierze zależy ile MJ uzyskamy z 1 kg ekogroszku. Wiadomym jest, że istotne jest, aby kocioł również wykazywał się wysoką sprawnością, gdyż bez tego potencjał produktu zostanie niewykorzystany.
Kolejną ważna sprawą jest zawartość siarki, jaka znajduje się w ekogroszku. Im ten wskaźnik jest niższy, tym lepiej. Siarka podczas spalania powoduje znaczące zanieczyszczenie powietrza, dlatego wybór wariantu z niskim poziomem zawartości siarki, będzie dobrym rozwiązaniem zarówno dla nas, jak i sąsiadów mieszkających w pobliżu.
Ilość popiołu to także ważna informacja. W przypadku dobrej jakości ekogroszku, wartość ta nie powinna przekraczać 8%. Dzięki temu korzystając z podajnika ślimakowego lub rotorowego, nie będzie występować tak częsta potrzeba czyszczenia kotła.
Wymiary ziarna są także bardzo ważne. Właściwym dla ekogroszku rozmiarem jest przedział od 5 mm do 25 mm. W innym wypadku nie można nazwać takie produktu ekogroszkiem, a co ważne: nie wolno go stosować w nowoczesnych kotłach na ekogroszek. W przypadku starszych, to również zły pomysł.
Ostatnią rzeczą jest spiekalność, czyli współczynnik RI. Należy wybierać ten dla którego wartość nie przekracza 10. W ten sposób wydłużony zostanie czas spalania, a także potrzeba czyszczenia będzie rzadsza, niż przy wyższych współczynnikach.
Ostatecznie należy to zestawić z kosztem zakupu. Dobrą relację ceny do jakości oferuje np. Ekogroszek PATRIOT.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany