Rynek chemii budowlanej i przemysłowej jest pełen różnych typów farb. Wiele z nich ma różne przeznaczenie. Istnieją m.in. farby dekoracyjne oraz takie, których zadaniem jest ochrona powierzchni, np. przed czynnikami zewnętrznymi. Farba epoksydowa, farba poliuretanowa, a może antykorozyjna? Która z nich będzie najlepszym rozwiązaniem do stali? Jeśli zastanawiasz się nad tym, jaką farbę przemysłową do stali wybrać – doradzimy Ci, na co warto się zdecydować.
Farba przemysłowa – co warto o niej wiedzieć?
Farby przemysłowe doskonale pełnią funkcję zabezpieczają pokrywaną przez nie powierzchnię. Nadają się m.in. do stosowania na stali, betonie, różnego typu posadzkach, a nawet drewnie. To najlepsze rozwiązanie, które pozwala ochronić daną powierzchnię przed:
- nadmiernym promieniowaniem UV,
- intensywnymi opadami deszczu lub śniegu,
- agresywną atmosferą o dużym zasoleniu, np. obszary przybrzeżne,
- skrajnymi temperaturami,
- wilgocią.
Dodatkowo, farby przemysłowe do stali mają za zadanie chronić różne elementy przed korozją. Ich głównym zadaniem jest w końcu zabezpieczenie materiału, na który są nanoszone. Jednocześnie, odpowiednio dobrana farba przemysłowa do stali może też cieszyć oko i spełniać nie tylko walory zabezpieczające, ale również i estetyczne.
Rodzaje farb przemysłowych do metalu
Jednym z najtrwalszych i najczęściej spotykanych w przemyśle materiałów jest metal. Stal jest trwała, odporna na wiele czynników, ale niestety – jest też najbardziej narażona na działanie czynników atmosferycznych. Może ulegać korozji, dlatego warto zabezpieczyć ją przy pomocy farby przemysłowej do metalu.
Jeśli szukasz odpowiedniej farby przemysłowej do stali – postaw na produkt dostępny bezpośrednio u producenta. Jednym z nich jest marka Polifarb, z której ofertą możesz zapoznać się tutaj: https://polifarb.lodz.pl/pl/. W ofercie firmy można znaleźć szereg produktów oraz kompletnych systemów antykorozyjnych do zabezpieczania metalu, w tym:
- systemy epoksydowe, epoksydowo-poliuretanowe,
- systemy alkidowo-chlorokauczukowe oraz chlorokauczukowe chemoodporne,
- systemy poliwinylowe i poliwinylowo-akrylowe,
- wodorozcieńczalne systemy: akrylowe wodne i poliuretanowe wodne,
- specjalistyczne preparaty do odtłuszczania powierzchni ocynkowanych oraz zabezpieczeń antykorozyjnych,
- pecjalistyczne systemy do malowania powierzchni ocynkowanych.
Zastosowanie farb przemysłowych
Farby przemysłowe swoje zastosowanie znajdują w wielu miejscach. Stosuje się je m.in. do malowania statków i łodzi, nadwozi samochodów, armatury przemysłowej, a także do konserwacji maszyn rolniczych, konstrukcji budowlanych, elementów stalowych, a nawet – na mniejszą skalę – w domowych garażach do warsztatowych poprawek.
Farba przemysłowa do stali – zabezpieczenie przed korozją – grunty
Za ochronę antykorozyjną powierzchni stalowej lub metalowej odpowiada farba podkładowa – dzięki niej materiał jest odpowiednio zabezpieczony i gotowy do dalszego malowania. Podkłady alkidowe to świetne rozwiązanie do produktów, takich jak: ogrodzenia, bramy czy barierki. Jeśli mamy do czynienia z trudniejszym materiałem stalowym, który jest narażony, np. na styczność z substancjami chemicznymi – lepszym wyborem będzie podkładowa farba epoksydowa. Trzecim rozwiązaniem są specjalne podkłady do stali ocynkowanej lub nierdzewnej. Mogą one pełnić rolę powłoki adhezyjnej, czyli takiej, która gwarantuje lepsze przyleganie innych antykorozyjnych produktów.
Farba przemysłowa do stali – malowanie nawierzchniowe
Po użyciu farby podkładowej do stali, można zabezpieczyć powierzchnię malując ją farbą nawierzchniową przemysłową. Zastosowanie tego produktu pozwala nadać stali intensywny, trwały kolor, a przy okazji dodatkowo zabezpiecza ją przed wszelkiego rodzaju narażeniami, dzięki której uzyskuje się odpowiednia grubość powłoki antykorozyjnej.
Decydując się na zakup farby przemysłowej do stali, warto wcześniej dokładnie przeczytać kartę produktu lub skorzystać z pomocy fachowca. Źle dobrana farba może powodować uszkodzenie powierzchni. Na karcie produktu umieszczona jest pełna charakterystyka danej farby, a także ścisłe zalecenia producenta. Jedynie stosowanie się do nich zagwarantuje, że farba przemysłowa do stali w pełni spełni swoją rolę.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany