W ostatnich latach w Polsce fotowoltaika przeżywa prawdziwy boom! Coraz więcej przedsiębiorstw oraz gospodarstw domowych decyduje się na pozyskiwanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, a takim właśnie jest energia słoneczna. Duże znaczenie miało tutaj ustawowe przyzwolenie na budowę instalacji fotowoltaicznych bez konieczności zdobywania różnego rodzaju zezwoleń. Czym tak naprawdę jest fotowoltaika, jakie daje korzyści i ile taka instalacja może kosztować? Tego wszystkiego dowiesz się z niniejszego artykułu. Zapraszamy do lektury!
- Czym jest fotowoltaika?
- Jak działa instalacja fotowoltaiczna?
- Rodzaje instalacji fotowoltaicznych
- Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?
- Czy można uzyskać dotację?
Jak rozumieć termin fotowoltaika? W jaki sposób funkcjonują instalacje fotowoltaiczne w Twoim domu? Jakie rodzaje instalacji fotowoltaicznych można wyróżnić? No i najważniejsze – ile to wszystko kosztuje i czy jest możliwość uzyskania dopłaty do tego typu instalacji? Na te wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.
Czym jest fotowoltaika?
W największym uogólnieniu, jako fotowoltaikę określa się proces, w ramach którego naturalne promieniowanie słoneczne ulega przetworzeniu na energię elektroniczną. Proces ten wykorzystuje zjawisko fotowoltaiczne. Energia dostarczana dzięki promieniowaniu ze słońca wzbudza w ogniwie fotowoltaicznym przepływ elektronów. Takie ogniwo na ogół wykonane jest z krzemu pod postacią krystaliczną. Tego typu ogniwa krzemowe są ze sobą połączone za pomocą cienkich przewodów w matrycy, których jest ok sześćdziesiąt i które są laminowane i odpowiednio zabezpieczane. Następnie dołączona zostaje do nich skrzyneczka przyłączeniowa z kablami i w ten właśnie sposób powstaje pełnoprawny moduł fotowoltaiczny, będący podstawową jednostką wytwórczą. Taki moduł może być połączony z innymi modułami tworząc grupy – panele fotowoltaiczne.
Jak działa instalacja fotowoltaiczna?
Przykładowa instalacja fotowoltaiczna 10 kWp działa w następujący sposób. Opisane w powyższym akapicie moduły fotowoltaiczne połączone w panele, pozyskując energię słoneczną przetwarzają ją na energię elektryczną, produkując prąc stały, cechujący się napięciem w granicach 38 V oraz mocą mniej więcej 270 Wp. A zatem wygenerowanie 1 kW mocy wymaga w słoneczny dzień posiadania 4 modułów fotowoltaicznych. Panele o odpowiedniej ilości takich modułów instalowane są na dachu, w zależności od jego powierzchni oraz potrzeb budynku na energię elektryczną. Pozyskiwana energie sprowadzana jest za pomocą kabli solarnych do tzw. falownika, czyli głównego centru, całej instalacji. To właśnie tu energia przetwarzana jest w prąd, który trafia do sieci budynku.
Rodzaje instalacji fotowoltaicznych
W zależności od rodzaju falownika i tego czy w ogóle jest podłączony do sieci można wyróżnić główne rodzaje instalacji fotowoltaicznych: sieciową (on-grid), autonomiczną (off-grid) oraz hybrydową. W przypadku instalacji sieciowej, sieć energetyczna pełni funkcję magazynu nadwyżek wyprodukowanej w letnie dni energii. Tego typu instalacje są najbardziej popularne, gdyż łatwo się w ten sposób rozliczać z zakładem energetycznym, a poza tym nie ma potrzeby kupowania drogich akumulatorów. Instalacja autonomiczna korzysta z akumulatorów, co jest popularnym rozwiązaniem w przypadku oświetlania ogrodów, pomieszczeń gospodarczych czy billboardów, czyli tam gdzie może być trudno o dostęp do sieci.
Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?
Koszt instalacji fotowoltaicznej w domu jednorodzinnym może być różny ze względu na kilka czynników – kwestia projektu instalacji, kupno odpowiednich fotoogniw, których cena zależna jest od wielkości systemu, producenta oraz wybranej technologii. Kolejny koszt to kupno systemu montażowego i osprzętu elektrycznego, a następnie opłacenie montażu. Przeciętna instalacja fotowoltaiczna, której moc szczytowa to 5 kW wynosi ok 30 tysięcy złotych. Daje to ok 6 tys. w przeliczeniu na 1 kW. W wielu przypadkach nie warto robić instalacji o większej mocy, gdyż może to okazać się nieopłacalne. Nadwyżki mogą wydłużać czas zwrotu poniesionych kosztów, gdyż sprzedawana do zakładu energia będzie po niższej cenie niż energia kupowana.
Czy można uzyskać dotację?
Dziesiątki tysięcy gospodarstwo domowych skorzystało już z dotacji na instalacje fotowoltaiczne, gdyż przysługują one jako forma wsparcia dla odnawialnych źródeł energii. Fotowoltaikę wspierają zarówno środki krajowe jak również fundusze unijne. Lokalne i regionalne programy wspierają małe instalacje fotowoltaiczne, takie jakie zaobserwować można w tradycyjnych gospodarstwach domowych prowadzonych przez osoby fizyczne. Oczywiście istnieją również programy wsparcia dla przedsiębiorstw. Przykładowo, w Warszawie można uzyskać aż do 40% wartości inwestycji, podobnie w całym województwie mazowieckim. Ważne jest to, ze nie musimy samodzielnie dopełniać wszystkich formalności – pomoże nam w tym firma oferująca instalacje fotowoltaiczne. Więcej informacji na ten temat można uzyskać m.in. na stronie www.inovativ.pl
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.