W dzisiejszych czasach realizacja inwestycji, zwłaszcza tych dużych, wymaga skoordynowanych prac wielu firm i osób. Zadanie to realizuje Generalny Wykonawca Inwestycji, który dba o każdy etap budowy tak, aby przebiegała ona zgodnie z ustalonym harmonogramem.
W opozycji do podwykonawstwa, gdzie mamy wyznaczone konkretne zadania, generalne wykonawstwo przeprowadza inwestycję od samego początku do końca.
Obecnie taka forma realizacji inwestycji nie jest już zarezerwowana wyłącznie dla firm, coraz częściej korzystają z niej także osoby prywatne.
Świadomy wybór
Przed podjęciem decyzji, co do wyboru firmy, której powierzymy rolę Generalnego Wykonawcy, warto przyjrzeć się kilku aspektom. Po pierwsze zweryfikujmy kompetencje przedsiębiorstwa. Poprośmy o referencje, listę zrealizowanych inwestycji (najlepiej jeśli będą to inwestycje o podobnych charakterze do naszej np. budowa hali produkcyjnej, budowa obiektu handlowego). Zapoznajmy się z technologiami, jakie firma może nam zaoferować (np. Tri-Generacja, budownictwo pasywne). Dzięki temu będziemy mieli pewność, że wybrany Generalny Wykonawca sprosta naszym oczekiwaniom, co do zakresu realizowanych prac.
Istotnym jest by przedsiębiorstwo, na które się zdecydowaliśmy dysponowało narzędziami i maszynami niezbędnymi do przeprowadzenia prac, wówczas ich realizacja odbywa się szybko i sprawnie. Warto zadbać również o takiego wykonawcę, który pomoże nam i dokona wyboru najlepszych materiałów. Powinno się także zweryfikować jego status prawny , co pozwoli uniknąć ewentualnych problemów w przyszłości.
Wykorzystanie doświadczenia
Inwestor podejmując współpracę z doświadczoną firmą powinien pozwolić jej na dokładną analizę inwestycji, a następnie przedstawienie pomysłów na jej realizację. Firma budowlana, która przeprowadziła wiele inwestycji w ramach Generalnego Wykonawstwa jest w stanie na etapie planowania wyeliminować elementy niemożliwe do wykonania z technologicznego punktu widzenia, lub takie, które nie wnoszą wiele do samego finalnego obiektu, a np. zdecydowanie podnoszą koszty. Ponadto Wykonawca może nam wskazać najlepsze materiały oraz technologie, w jakich inwestycja będzie najbardziej opłacalna, a jednocześnie nie straci na walorach funkcjonalnych i estetycznych.
Zakres obowiązków Generalnego Wykonawcy
Oprócz zapisanych w umowie szczegółowych obowiązków, które należą do wykonawcy i zostały uzgodnione z Inwestorem pod kątem konkretnej inwestycji istnieje kilka, które są obowiązują zawsze. Wśród nich znajdują się:
- analiza i sprawdzenie dokumentacji projektowej,
- monitoring sytuacji na budowie i w razie pojawienia się problemów ich eliminacja,
- koordynacja wszystkich prac realizowanych przez podwykonawców, a w razie konieczności reagowanie na wszelkie nieprawidłowości,
- przeprowadzenie wszelkich prac w zgodzie z prawem budowlanym,
- oddanie wybudowanego obiektu w ustalonym przez obie strony terminie.
Wybór realizacji inwestycji w modelu Generalnego Wykonawstwa pozwala zaoszczędzić czas oraz zminimalizować koszty, co jest bardzo korzystne dla inwestora.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany