Przeprowadzasz budowę domu, ale nie posiadasz fachowej wiedzy w tym zakresie? Zastanów się nad zatrudnieniem inspektora nadzoru inwestorskiego. Inspektor nadzoru inwestorskiego to osoba, która będzie reprezentować nas na budowie. W poniższym artykule tłumaczymy dokładnie, jaki jest zakres obowiązków takiego fachowca. Zapraszamy do lektury!
Inspektor nadzoru inwestorskiego – kto to jest?
Inspektor nadzoru inwestorskiego to osoba reprezentująca nasze interesy wobec spółki zajmującej się budową naszego domu. Pełni ona kontrolę nad przebiegiem robót budowlanych. Dokładne informacje na jej temat są zawarte w Ustawie Prawo Budowlane. Zgodnie z przepisami, jest to pełnoprawny uczestnik procesu budowlanego. Aby zostać inspektorem nadzoru inwestorskiego, należy posiadać kwalifikacje uprawniające do pełnienia funkcji technicznych w budownictwie oraz niezbędne doświadczenie i wiedzę. Inspektorzy posiadają uprawnienia do przebywania na terenie budowy od rozpoczęcia prac aż do ich zakończenia.
Kto powinien zatrudnić inspektora nadzoru inwestorskiego?
Inspektora nadzoru inwestorskiego może powołać inwestor. Taka osoba przydaje się na budowie szczególnie wtedy, gdy inwestor nie posiada odpowiedniej ilości czasu oraz wiedzy pozwalającej mu na sprawne nadzorowanie terenu inwestycji. W niektórych przypadkach wymagane jest nawet zatrudnienie takiego inspektora – dotyczy to robót budowlanych obarczonych dużym ryzykiem.
Obowiązki inspektora nadzoru inwestorskiego
Podstawową rolą inspektora nadzoru inwestorskiego jest kontrolowanie procesu budowy w taki sposób, aby zabezpieczone zostały interesy inwestora. Dokładny spis obowiązków zawarty jest w przepisach prawa. Są one następujące:
- bieżąca kontrola jakości zrealizowanych prac budowlanych,
- reprezentowanie inwestora na terenie budowy,
- kontrolowanie oraz odbiór przeprowadzonych robót budowlanych, które ulegają zakryciu (na przykład zbrojenia konstrukcji przed zabetonowaniem),
- sprawdzanie, czy zlecone prace zostały wykonane w odpowiednim terminie,
- kontrolowanie rozliczeń budowy (na żądanie inwestora).
Do czego uprawniony jest inspektor nadzoru inwestorskiego?
Inspektor nadzoru inwestorskiego nie odpowiedzialny wyłącznie za kontrolowanie postępu prac na budowie. W ustawie Prawo Budowlane istnieje zapis mówiący o tym, że inspektor posiada więcej uprawnień aniżeli inwestor. Może on na przykład kierować do kierownika budowy pisemne polecenia dotyczące wielu kwestii. Kierownik budowy musi stosować się do wszystkich jego poleceń. Dokładne uprawnienia inspektora nadzoru inwestorskiego są następujące:
- wykonywanie badań oraz prób,
- weryfikacja dotycząca używanych podczas prac budowlanych materiałów,
- wydawanie kierownikowi poleceń dotyczących dokonania poprawek, wstrzymania robót budowlanych bądź ponownego przeprowadzenia wadliwie wykonanych robót.
Uprawnienia inspektora nadzoru inwestorskiego są naprawdę szerokie. Może on wydawać kierownikowi szereg poleceń oraz żądań. Zatrudnienie na budowie takiego fachowca znacząco zmniejsza poziom ryzyka.
Wynagrodzenie inspektora nadzoru inwestorskiego
Wynagrodzenie inspektorowi nadzoru inwestorskiego zawsze wypłaca inwestor. Ta zasada obowiązuje również wtedy, gdy nadzór inwestorski jest narzucony odgórnie przez przepisy prawa. Wysokość wynagrodzenia musi być jasno określona w umowie pisemnej. Umowa musi zawierać również dokładne informacje odnośnie jego obowiązków.
Dokładna wysokość zarobków inspektora nadzoru inwestorskiego zależy od stażu pracy oraz posiadanego doświadczenia. Minimalne zarobki w sektorze prywatnym wynoszą około 4000 netto, zaś średnio jest to 5000 netto. Trochę inaczej kwestia wynagrodzeń wygląda w sektorze państwowym – tam specjaliści od nadzoru inwestorskiego mogą liczyć na wynagrodzenie w wysokości 2500-3000 złotych. Na wysokość zarobków ma również wpływ, w jakim mieście znaleźliśmy zatrudnienie. W Warszawie zarobki z pewnością będą o wiele wyższe niż na Podlasiu.
Czy inspektor nadzoru inwestorskiego może być pociągnięty do odpowiedzialności?
Tak. Podstawowym obowiązkiem inspektora nadzoru inwestorskiego jest dbałość o interesy inwestora. Inspektora można pociągnąć do odpowiedzialności w przypadku, gdy udowodnimy, że nie spełnił on obowiązków zapisanych w umowie. Mowa tutaj przede wszystkim o sytuacjach, w których nadzór inwestorski został przeprowadzony w bardzo okrojonej formie bądź nie zrealizowano go wcale.
Podsumowanie
Nadzór inwestorski sprawia, że interesy inwestora są zabezpieczone w odpowiedni sposób. Tacy fachowcy posiadają niezbędną wiedzę, dzięki której mogą na bieżąco weryfikować poziom wykonania robót oraz ich prawidłowy przebieg. Decyzję o zatrudnieniu takiego specjalisty każdy inwestor powinien podejmować indywidualnie.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.
Oczywiście warto zapłacić inspektorowi i kupić sobie spokój podczas budowy a samemu skupić się na własnej pracy. Inspektor znacznie lepiej się zna od nas na obowiązujących normach, nowinkach technologicznych, prawie budowlanym etc.