Czasy, kiedy wierzono, że obecność bocianiego gniazda na dachu budynku skutecznie chroni przed uderzeniem pioruna, minęły bezpowrotnie. Chcąc mieć pewność, że nieruchomość jest naprawdę dobrze zabezpieczona przed wyładowaniami atmosferycznymi, warto zainwestować w instalację odgromową. Co trzeba wiedzieć na jej temat?
Czym są instalacje odgromowe?
Pod tą nazwą kryje się określenie na sposób zabezpieczenia budynku przed niszczycielską mocą wyładowań atmosferycznych. Szczególnie w okresie występowania intensywnych burz, tego typu ochrona jest jak najbardziej wskazana. Poszczególne elementy montowane są na dachu tak, aby w bezpieczny sposób i możliwie najkrótszą drogą sprowadzić energię elektryczną do ziemi. Dzięki temu sama nieruchomość nie ulega uszkodzeniu. W przypadku bezpośredniego uderzenia pioruna w dom ma opłakane skutki. Co roku dochodzi do wielu pożarów, właśnie wskutek niebezpiecznych wyładowań atmosferycznych. A przecież sam piorunochron został wynaleziony już w XVIII wieku, więc nie jest żadnym nowym i niesprawdzonym wynalazkiem. Wręcz przeciwnie, doskonale spełnia swoje zadanie.
Z czego składa się tego typu instalacja?
Budowa samej instalacji nie jest zbyt skomplikowana. Chodzi o to, aby całość dobrze zaprojektować. Najlepiej jeśli zrobią to odpowiedni fachowcy. Warto się ich poradzić nie tylko w przypadku większych budynków przemysłowych, ale także mieszkalnych: https://izosky.pl/instalacja-odgromowa-budynkow-mieszkalnych. W skrócie chodzi o to, aby określić miejsce na budynku, które na uderzenie pioruna jest narażone najbardziej. Z tego punktu odprowadza się przewody metalowe, tak zwane zwody, które przyjmują ewentualne wyładowanie. Następnie łączą się one z przewodami odprowadzającymi, które z kolei są połączone z uziomem. Ten ostatni element pozwala w sposób bezpieczny doprowadzić energię elektryczną do ziemi, gdzie zostaje ona rozproszona i przestaje być tak niebezpieczna, jak jeszcze mikrosekundy wcześniej.
Dlaczego warto pomyśleć o instalacji odgromowej?
Powyżej opisany sposób działania piorunochronu powinien już sam w sobie zachęcić do takiej inwestycji. Chroni bowiem dobytek przed zniszczeniem wskutek pożaru, który jest częstym efektem bezpośredniego uderzenia pioruna w budynek. Trzeba jednak powiedzieć o tym, że nawet jeśli do takiego niszczycielskiego pożaru nie dojdzie, to skutkiem wyładowań atmosferycznych, również tych w niewielkiej odległości od samej nieruchomości, jest zniszczenie instalacji elektrycznej. W konsekwencji często też same sprzęty podpięte do tej sieci ulegają awarii. Koszty takich napraw są często bardzo wysokie.
Nie bez znaczenia jest również poczucie bezpieczeństwa, które wiąże się z zabezpieczeniem własnego mienia oraz zdrowia swoich bliskich. O instalacji odgromowej na pewno powinni pomyśleć właściciele zabudowań, które są dość wysokie, znajdują się na terenie otwartym, górują nad okolicą. Nie bez znaczenia jest też ilość elektroniki zabudowana wewnątrz budynku.
Częstotliwość występowania burz na danym terenie to dość istotna informacja dla osób, które zastanawiają się nad montażem instalacji odgromowej. Południowo-wschodnie obszary naszego kraju, w tym również teren Śląska należą do tych najbardziej burzowych miejsc w Polsce. Zatem tutaj szczególnie montaż piorunochronu jest jak najbardziej uzasadniony.
Oczywiście należy mieć świadomość, że czasem jedna, ale bardzo intensywna burza może pozbawić dorobku całego życia i niekoniecznie wystąpić w rejonie, w którym ilość burzowych dni w roku jest największa. Więcej informacji na temat instalacji odgromowych można znaleźć na https://izosky.pl/instalacja-odgromowa-obiektow-przemyslowych.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany