Kostka brukowa wokół domu to wizytówka posesji. Aby jednak wyglądała estetycznie i schludnie przez długie lata, konieczna jest odpowiednia ochrona przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych oraz przed upływającym czasem.
W jakim celu impregnować kostkę?
Impregnacja kostki brukowej ma na celu zabezpieczyć nawierzchnię przed zabrudzeniami i plamami. To również niezawodny sposób na nadmierne wchłanianie wody, co jest wbrew pozorom niezwykle istotne. Woda, która wnika w strukturę kostki zamarza zimą, co może powodować jej uszkodzenie i pęknięcia. O plamy na podjeździe nie jest trudno, kiedy przed domem stoi auto. Plamy z oleju silnikowego są bardzo trudne do usunięcia. Podobnie w przypadku tłuszczu zwierzęcego, roślinnego i alkoholu. Takie plamy powstałe np. podczas grillowania wpływają na estetykę i wygląd nawierzchni.
Kostkę również łatwo zabrudzić podczas przeprowadzanego remontu czy odnawiania elewacji.
Impregnat do kostki brukowej wnika w pory nawierzchni, co dodatkowo chroni ją przed nadmiernym ścieraniem. To również doskonały sposób na zarastanie nawierzchni przez mchy, trawy i porosty, które zaburzają estetykę podjazdu.
Jedną z ważniejszych funkcji impregnacji kostki jest ochrona przed powstawaniem wykwitów wapiennych. Ten biały nalot nie jest groźny, jednak sprawia, że nawierzchnia wygląda na wyblakłą i starą.
Jak przygotować kostkę do impregnacji?
Zabieg nie jest trudny, jednak wymaga odpowiedniego przygotowania nawierzchni. Musi być czysta, by impregnacja przebiegała w sposób prawidłowy. Należy usunąć wszelkie mchy i porosty oraz piasek. Jeśli wykwity wapienne już się pojawiły, należy również pozbyć się problemu. W tym celu stosuje się odpowiednie preparaty. Plamy z tłuszczu najlepiej usunąć ciepłą wodą z detergentem rozpuszczającym tłuszcz. Na koniec całość najlepiej spłukać wodą pod ciśnieniem, jednak niezbyt dużym, by nie wypłukać spoin. Po wysuszeniu nawierzchni, warto jeszcze zmieść piasek i kurz.
Impregnacja kostki brukowej
Impregnację kostki należy przeprowadzać w odpowiedniej temperaturze. Najlepiej między 10 a 25 stopni Celsjusza. Należy również wybrać dzień mniej słoneczny i koniecznie bezdeszczowy. Jeśli nawierzchnia jest nowa, należy upewnić się, że od czasu produkcji minął miesiąc. Beton bowiem utwardza się po około 4 – ech tygodniach.
Impregnat do kostki brukowej można nanosić pędzlem, wałkiem lub w sposób natryskowy. Proces można powtórzyć po wyschnięciu pierwszej aplikacji. Nawierzchnia potrzebuje dwóch godzin do całkowitego wchłonięcia. Przez ten czas należy unikać kontaktu z wodą i wilgocią. Impregnat można stosować bezpośrednio, bez konieczności rozcieńczania. Narzędzia wykorzystane podczas zabiegu swobodnie wyczyści się rozpuszczalnikiem.
Należy również dodać, że materiały chłonne powinny być pokryte grubszą warstwą impregnatu. Stopień zniszczenia ma tutaj spore znaczenie. Im większe zużycie materiału, tym grubsza warstwa impregnatu dla lepszej ochrony.
Impregnat do kostki brukowej doskonale uwydatnia kolor na długo i chroni kostkę i płyty tarasowe przed wyblaknięciem. Doskonale chroni przed plamami z oleju i chroni przed niekorzystnym wpływem promieni słonecznych.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.