W zdecydowanej większości przypadków mając styczność z przewodami zorientujemy się, że są one pokryte warstwą izolacyjną. W jakim celu stosuje się osłony przewodów? Jak się okazuje przyczyn, dla których należy wykonywać takie zabiegi, jak również rodzajów izolacji przewodów elektrycznych jest wiele. Warto również wspomnieć o rozróżnieniu na pierwotne i wtórne materiały izolacyjne.
Dlaczego izolacja przewodów jest tak istotna?
Czy to przewód jednożyłowy czy wielożyłowy, zaleca się jego izolację. Ma to na celu:
- ochronę przed porażeniem prądem elektrycznym
- zabezpieczenie przewodów przed uszkodzeniami mechanicznymi
- zabezpieczenie przewodów przed uszkodzeniami chemicznymi
- stworzenie bariery dla wilgoci, mogącej uszkodzić przewód, a także wywołać iskrzenie lub nawet pożar
Ponadto, czasami izolacja przewodów wielożyłowych ma również dodatkowy cel w postaci oznaczenia każdego z nich. Niemniej jednak zabieg ten ma niewielki sens w przypadku przewodu jednożyłowego.
Zabezpieczenie przewodów – z czego wykonana jest izolacja?
Jak już wspomniano we wstępie, istnieje nieformalne rozróżnienie na izolację pierwotną i wtórną. Ta pierwsza stosowana jest już na etapie produkcji kabli. Samodzielny demontaż tego rodzaju zabezpieczenia zwykle nie jest możliwy. Podobnie nie sposób zastosować identyczną z oryginalną izolację w przypadku konieczności wykonania naprawy. Dlatego też do wykonywania napraw używa się nieco innych materiałów izolacyjnych. Wszystkie one posiadają jednak pewne cechy. Przede wszystkim stanowią całkowitą barierę dla wilgoci oraz zanieczyszczeń, które mogłyby stworzyć zagrożenie dla przewodów. Ponadto, wykonywane są one z materiałów o doskonałych właściwościach termoizolacyjnych.
Do produkcji izolacji pierwotnych wykorzystuje się między innymi rozmaite gumy. Może to być na przykład guma zwykła lub guma silikonowa. Popularne są również powłoki polwinitowe różnego rodzaju, jak również polietylen sieciowany. Jednak to tylko przykładowe materiały izolacyjne, które zabezpieczają przewód jednożyłowy lub wielożyłowy.
W razie awarii, gdy jakaś część przewodu przestaje być chroniona, najbardziej pospolitym rozwiązaniem jest przylepienie w tym miejscu taśmy izolacyjnej. W zasadzie każdy może wykonać tę czynność samodzielnie, pamiętając jedynie o odpowiednim napięciu taśmy oraz zachowaniu szczególnej ostrożności. Nieco trudniejszym rozwiązaniem jest nałożenie koszulki termoizolacyjnej, której montaż wymaga podgrzania.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany