Mech i pleśń na dachu mogą oszpecić nawet najpiękniejsze pokrycie. Jak pozbyć się tych nieproszonych gości? Zapraszamy do lektury artykułu.
Które dachy domów są najbardziej narażone na pleśń i mech?
Domy zlokalizowane w pobliżu lasu lub sadu niewątpliwie mają swój urok. Musisz sobie jednak jasno zdawać sprawę, że takie położenie budynku jest bardzo niekorzystne dla dachu. Jest on bowiem o wiele bardziej narażony na porastanie pleśnią i mchem, niż gdyby dom stał w mieście. Dachy, które porosły mchem i pleśnią tracą na estetyce, obniżają się także ich walory użytkowe. Oczywiście niektórzy właściciele uważają, że mech na dachu dodaje charakteru budowli, jednak jeśli czytasz ten tekst, z pewnością do nich nie należysz.
Jakie pokrycia dachowe najczęściej porastają mchem?
Każdy rodzaj powierzchni dachu prędzej czy później pokryje się pleśnią i mchem. Jednak na porastanie zielonym nalotem najbardziej narażone są dachówki ceramiczne bez polewy oraz cementowe bez warstw ochronnych. Również i gładkie powierzchnie dachówek glazurowanych w końcu poddadzą się pleśni i mchom. To tylko kwestia czasu.
Czy usytuowanie budynku ma tutaj znaczenie? Oczywiście, że tak! Zazielenienie zazwyczaj pojawia się od strony północnej lub północno-zachodniej budynku, ponieważ tam dociera mniej promieni słonecznych. Dachy znajdujące się pod drzewami, które puszczają soki, także narażone są na pleśń i mchy. Miejsca, gdzie jest małe nasłonecznienie, duża wilgoć oraz kwaśne środowisko, nie sprzyjają estetyce dachu. Takich warunków nie wytrzymują nawet blachodachówki i gonty bitumiczne.
Jak zapobiegać pojawianiu się pleśni i mchu?
Jeśli Twój dach jest nowy, aby nie pokryły go pleśnie i mchy, powinieneś zastosować specjalne środki chemiczne. Po prostu pokryj nimi powierzchnię dachu. Zalecamy zrobić to w przypadku dachówek niemalowanych i glazurowanych oraz, kiedy występują szczególnie niesprzyjające warunki środowiskowe takie jak silne zacienienie.
Zanim nałożysz wspomniany środek, musisz umyć dach i go zaimpregnować. Do impregnacji świetnie nadają się preparaty silikonowe, które chronią przed wilgocią i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
Żyjemy w świecie, który coraz częściej poszukuje ekologicznych sposobów rozwiązywania niektórych problemów. Zapobiegniesz pojawianiu się na dachu pleśni i mchu, jeśli zastosujesz miedziane kształtki. Musisz wiedzieć, że miedź wchodzi w reakcję z wilgocią i wytrącają się wtedy jony miedzi. Naturalnie są one rozpuszczalne w wodzie. Ich działanie opiera się na tym, że niszczą mikroflorę i zapobiegają osadzaniu się pleśni i mchu.
Kolejnym sposobem zahamowania zielonego nalotu, jest montowanie specjalnych taśm miedzianych. Możesz je wykorzystać profilaktycznie lub do usuwania zazielenień. Taśmy te mają w sobie wielowarstwowe tkaniny miedziane wyplatane z drutów oraz warstwę wodochłonną. W zależności od rodzaju pokrycia dachowego stosuje się różne ilości warstw miedzianych.
Usuwanie mchu z dachu – jak to zrobić skutecznie?
Owszem profilaktyka jest ważna, ale nie zawsze da gwarancję, że dach pozostanie czysty i nie pojawi się na nim pleśń i mech. Jak już wspomnieliśmy, rodzaj dachówki ma tu znaczenie tylko w niewielkim stopniu. Wszystko zależy od umiejscowienia budynku. Jak zatem usunąć zielony nalot z dachu?
Dachówki o gładkiej powierzchni czyści się pod ciśnieniem. Najczęściej do wody dodaje się detergent. Mycie dachu pod ciśnieniem lepiej powierz sprawdzonej ekipie, nie zabieraj się do tego sam, nie mając odpowiedniego sprzętu i wiedzy. Gładkich dachówek nie szoruje się, aby ich nie uszkodzić.
Z kolei dachówki o porowatej powierzchni myje się, używając metalowej szczotki. To mechaniczne czyszczenie możesz wykonać samodzielnie, jednak tylko pod warunkiem, że zachowasz odpowiednie środki ostrożności.
Jeśli dachówka Twojego dachu nie jest pokryta żadną warstwą zabezpieczająca, szorowanie nie przyniesie spodziewanych rezultatów. Konieczne będzie zastosowanie środka biobójczego. Pokrycie nim dachu zleć fachowcom. Użyją bowiem specjalnego pistoletu natryskowego, wałka albo pędzla.
Lepiej skorzystaj ze specjalistycznej pomocy. Samodzielne mycie dachu jest niebezpieczne i wymaga szczególnej ostrożności. Ekipa, która umyje Twój dach, wykorzysta profesjonalne preparaty, a Ty nie będziesz musiał się o nic martwić.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany