Zabrudzenia na elewacji to częsty widok, zwłaszcza w mieście. Na szczęście istnieją sposoby, aby wyczyścić powierzchnię budynków. W tym tekście skupimy się na myciu tynków. Jak przywrócić im dawny blask?
Dlaczego elewacja się brudzi?
Na poziom zabrudzenia elewacji ma wpływ wiele czynników. Po pierwsze miejsce, w którym stoi budynek. Elewację będzie trzeba częściej myć, jeśli dom lub kamienica znajdują się obok ruchliwej drogi. Duże znaczenie ma też faktura tynku, jakim pokryta jest elewacja. Gładkie powierzchnie są o wiele mniej podatne na zabrudzenia. Natomiast tynki, które chłoną wilgoć, są narażone na osadzanie się na nich zanieczyszczeń. Jest też mniejsza szansa, że spłucze je deszcz, który mógłby przywrócić budynkowi zadbany wygląd.
Dom położony blisko lasu lub jeziora, będzie wilgotny, przez co mogą osadzać się na nim glony i grzyby. A to nie jest korzystne dla zdrowia i estetyki miejsca zamieszkania.
Jak dobrać metodę mycia elewacji?
Metody mycia elewacji są uzależnione od rodzaju tynku, rozległości zabrudzenia oraz od tego, jak dawno czyszczono elewację. Nie ma jednego sposobu, który raz na zawsze pozbawiłby budynek zabrudzeń. W przypadku wyczyszczenia zwykłego kurzu czy brudu zazwyczaj wystarczy myjka ciśnieniowa. Jeśli chodzi o glony i pleśnie, sprawa wygląda już nieco inaczej.
Jak czyścić elewacje z tynku?
Elewacja z tynku, jak każda inna, wymaga regularnego czyszczenia. Standardowe zabrudzenia takie jak kurz można usunąć również za pomocą szczotki i wody z ewentualnym dodatkiem delikatnego detergentu. Do mycia tynku używa się, jak już wspomniano, myjki ciśnieniowej, jednak tu należy być ostrożnym i dopasować metodę do stopnia zabrudzenia. Warto wykonać próbę na małym fragmencie tynku i dobrać siłę strumienia wody do faktury budynku. Niestety, zbyt mocny może uszkodzić powierzchnię. Bywa, że użycie myjki ciśnieniowej pokazuje prawdziwy obraz elewacji, czyli zniszczenia i ubytki. Wtedy najlepiej jak najszybciej zdecydować się na remont.
Jak myć elewacje z tynków mineralnych?
Wiele zależy od tego, czy tynk został pokryty farbą. Jeśli nie ma powłoki ochronnej, powierzchni nie należy szorować przy użyciu szczotki, gdyż można ją tylko uszkodzić. Ten rodzaj elewacji lubi mycie tylko i wyłącznie wodą.
Jak wyczyścić elewację z tynku akrylowego?
Tynki akrylowe często porastają glonami, mchami, pleśniami i grzybami. W tym wypadku, oprócz samej wody, należy zastosować środki grzybobójcze. Ich użycie jest zasadne szczególnie wtedy, kiedy wokół rośnie dużo zieleni.
Jeśli na elewacji pojawi się pleśń, trzeba skorzystać z zabiegu odkażającego. Najpierw warto zastosować mycie chemiczne zimnowodne, a potem oprysk rozpuszczająco-wytruwający. Dobrze jest pozostawić go na 2-3 dni, gdyż właśnie tyle potrzeba, by pozbyć się glonów i pleśni. Do czyszczenia elewacji budynku możemy zastosować dwie metody:
- mycie na sucho
- mycie na mokro
Naturalnie większe zabrudzenia usuwa się przy użyciu ciepłej wody i wyższego ciśnienia.
Mycie elewacji – samemu czy z profesjonalistami?
Oczywiście wiele zależy od tego, czy elewacja jest mocno zabrudzona. Jeśli na tynku pojawiły się mocne plamy, czyszczenie lepiej powierzyć fachowcom. Amatorzy rzadko kiedy dysponują odpowiednim sprzętem i wiedzą, które mają profesjonaliści.
Mycie elewacji najlepiej powtarzać co 2-3 lata, jednak i to jest uzależnione od tego, jak często powierzchnia się brudzi. Na pewno glony, pleśń i grzyby trzeba usuwać we własnym zakresie, nie częściej niż co 3-4 lata. Czasami, po czyszczeniu, elewacja wymaga, aby ją czymś pokryć. Wtedy warto sięgnąć po farbę silikonową egalizującą o dobrym kryciu, która wypełni mikropęknięcia powstałe podczas mycia.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany