Wyposażenie kotłowni to nie tylko kocioł grzewczy, ale także szereg urządzeń peryferyjnych koniecznych do sprawnego działania całego układu centralnego ogrzewania. Inną równie ważną kwestią jest doprowadzenie do pomieszczenia kotłowni niezbędnej infrastruktury technicznej. Oba te elementy powinny być dostosowane do rodzaju zainstalowanego kotła. W co zatem należy wyposażyć przydomową kotłownię, aby stała się ona funkcjonalna i bezpieczna?
Jakie parametry techniczne powinna spełniać kotłownia przydomowa?
Projekty budynków jednorodzinnych w większości posiadają już wyodrębnione pomieszczenie, które będzie spełniało rolę kotłowni. Warto jednak zwrócić uwagę, jakiego rodzaju źródło ogrzewania zaprojektowano dla danego budynku. Jest to o tyle ważne, że jeśli projektant przewidział ogrzewanie gazowe, to zmiana koncepcji na kocioł zasilany paliwem stałym będzie wymagała wprowadzenia korekt w projekcie m.in. powiększenia pomieszczenia kotłowni. Wszystko dlatego, że kotły na paliwo stałe zajmują znacznie więcej miejsca, zwłaszcza te wyposażone w podajnik paliwa. Dodatkowo wymagają bardziej rozbudowanej infrastruktury, głównie wentylacyjnej. Parametry, jakie powinna spełniać taka kotłownia, przybliża specjalista firmy oferującej sprzedaż i montaż systemów grzewczych:
„Wśród parametrów technicznych, jakie powinna spełniać przydomowa kotłownia, warto zwrócić uwagę na wielkość pomieszczenia oraz wentylację. Zaleca się, aby kubatura pomieszczenia kotłowni, w którym będzie zamontowany kocioł na paliwo stałe o nominalnej mocy grzewczej do 10 kW, nie była mniejsza niż 30 m3. Należy również zadbać o odpowiedni dopływ powietrza do paleniska. Przyjmuje się, że optymalna ilość dostarczanego powietrza powinna być na poziomie 10 m3/h na 1 kW mocy grzewczej urządzenia. W przypadku kotłów z zamkniętą komorą spalania niezbędne jest zamontowanie systemu nawiewu mechanicznego z opcją wentylacji wywiewnej. Warto także zwrócić uwagę na wymiary pomieszczenia, które powinny pozwalać na swobodny dostęp do kotła w celu jego czyszczenia i okresowej konserwacji”.
Opcjonalne wyposażenie kotłowni
Dobór wyposażenia opcjonalnego zależy przede wszystkim od tego, jak bardzo będzie rozbudowany system grzewczy. W przypadku prostego układu jednofunkcyjnego, gdy zadaniem kotła jest wyłącznie dostarczanie ciepła do pomieszczeń, w kotłowni powinno się znaleźć miejsce na niezbędną armaturę hydrauliczną m.in. zawory odcinające czy zewnętrzne pompy obiegowe. Jeśli jednak wybierzemy rozwiązanie, w którym kocioł prócz ogrzewania domu ma produkować także ciepłą wodę użytkową, niezbędne jest wygospodarowanie przestrzeni na zamontowanie zasobnika ciepłej wody, w którym będzie przechowywana podgrzana woda. Innymi rzeczami ułatwiającymi korzystanie z kotłowni oraz zwiększającymi jej funkcjonalność jest zamontowanie odpowiednio mocnego oświetlenia, hermetycznych gniazdek elektrycznych, czy kratki ściekowej połączonej z kanalizacją. Ta ostatnia jest niezwykle przydatna w przypadku ewentualnego rozszczelnienia instalacji i pozwoli uniknąć zalania innych pomieszczeń.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.