Altana ogrodowa to jeden z elementów ogrodowej architektury, bez którego wiele właścicieli domów jednorodzinnych nie wyobraża sobie życia. Jak wybrać altanę idealną? Poznaj dostępne na rynku rodzaje altan ogrodowych i wybierz taką, która najlepiej odpowie na wszelkie Twoje potrzeby.
Altanka – czy jest konieczna?
Zdania na temat posiadania altany ogrodowej są podzielone. Posiadacze sporych rozmiarów tarasów zapewne stwierdzą, że jest to zbędny wydatek. Innym natomiast ciężko wyobrazić sobie letni odpoczynek bez tego typu drewnianej konstrukcji. Altana służy bowiem przede wszystkim relaksowi. Można w niej spożywać śniadania, pić popołudniową kawę czy też organizować rodzinne bądź towarzyskie spotkania przy lampce wina. To doskonała przestrzeń także do pracy, nauki, a także zabaw z dziećmi. Przed zakupem tego typu konstrukcji warto zastanowić się, jaki będzie jej główne przeznaczenie. Z pewnością znacznie ułatwi to wybór.
Rodzaje altan – na jaką altanę się zdecydować?
Na rynku dostępnych jest bardzo dużo rodzajów altan do ogrodu. Jedną z firm zajmującą się ich produkcją i montażem jest firma Kempar, która oferuje szereg ciekawych rozwiązań, które mogą zostać idealnie dopasowanie do oczekiwać domowników.
Rozmiar altany
Jedną z najważniejszych cech altany ogrodowej jest jej rozmiar. Na rynku dostępne są zarówno niewielkich rozmiarów, kameralne altanki, jak i duże konstrukcje, które świetnie sprawdzą się podczas zjazdów rodzinnych. Decydując o rozmiarze altany warto wziąć pod uwagę aspekt prawny. Konstrukcje, które przekraczają 35 m2 wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Warto pamiętać także, że na 500 m2 mogą przypadać jedynie dwie konstrukcje tego typu.
Małe altany doskonale sprawdzają się do celów rekreacyjnych. Możesz w nich odpocząć, wypić kawę czy też zjeść rodzinne śniadanie. Jeżeli jednak zależy Ci na tym, by altana pomieściła więcej osób bądź mebli czy innych sprzętów, koniecznie zdecyduj się na altanę większych rozmiarów. Interesującą propozycją jest także altana ogrodowa z narzędziownią, czyli wbudowanym pomieszczeniem, które może pełnić rolę schowka nie tylko na narzędzia.
Konstrukcja otwarta czy zamknięta
Wśród altan wyróżnić można te otwarte i zamknięte. Za konstrukcję otwartą uważa się altanę, która jest wsparta na czterech słupach, a dostęp do jej wnętrza możliwy jest ze wszystkich stron. To dobre rozwiązanie dla osób, które konstrukcji będą używać głównie podczas różnego rodzaju wydarzeń towarzyskich. Należy jednak pamiętać, że korzystanie z niej może okazać się mało komfortowe podczas chłodniejszych dni – altana nie jest bowiem osłonięta od wiatru.
Altany zamknięte charakteryzują się obecnością ścian bocznych. Wejście do ich wnętrza możliwe jest tylko z jednej strony. To doskonałe miejsce do stworzenia swojego własnego azylu, w którym można się zrelaksować i odpocząć po ciężkim dniu pracy. Zaleta jest możliwość spędzania w niej czasu nawet podczas nieco chłodniejszych dni i wieczorów.
Materiał altany
Nie bez znaczenia jest także materiał, z jakiego wykonana została altana. Jednym z najbardziej popularnych materiałów jest drewno. Jego zaletą jest przede wszystkim trwałość, a także odporność na czynniki zewnętrzne. Ponadto naturalny materiał doskonale komponuje się z zielenią ogrodu. Na rynku dostępne są również altany aluminiowe, które cechują się lekkością i nowoczesnym wyglądem.
Oprócz wymienionych wyżej cech altan drewnianych, warto także zwrócić uwagę na aspekt czysto wizualny. Aby spędzanie w niej czasu było przyjemnością, konstrukcja musi się podobać. Istotny jest zarówno jej kształt, jak i kolor.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany