Ogrzewanie domu gazem to rozwiązanie, na które stosunkowo często się decydujemy. Instalacja grzewcza gazowa z wykorzystaniem kotła gazowego jest korzystna zarówno pod względem finansowym, eksploatacyjnym, funkcjonalnym, bezpieczeństwa, jak i ekologicznym.
Rodzaje kotłów gazowych
Możemy zastosować różny podział kotłów CO. Przykładowo dzielimy je ze względu na sposób odprowadzania spalin, czyli kocioł atmosferyczny i kondensacyjny.
Kocioł atmosferyczny pobiera powietrze z pomieszczenia, dlatego ma otwartą komorę spalin. Ze względów bezpieczeństwa kocioł atmosferyczny musi znajdować się w osobnym pomieszczeniu, a spaliny odprowadzane są do komina.
Inaczej jest w przypadku kotłów gazowych kondensacyjnych, uważanych za nowoczesne i bezpieczne, dzięki wbudowanej zamkniętej komorze spalin. W tym przypadku nie jest potrzebny komin, wystarczy wyprowadzić na zewnątrz przewód powietrzno-spalinowy. Zaletą jest niewielki gabaryt oraz możliwość zawieszenia na ścianie. Mimo wyższej ceny warto rozpatrzeć wybór tego rodzaju kotłów, gdyż możemy je zamieścić np. w kuchni czy w łazience. Zajmują mało miejsca i wyglądają bardzo estetycznie.
Kotły gazowe możemy również podzielić na kotły jednofunkcyjne i dwufunkcyjne. Porównanie tych kotłów znajdziecie w tabeli poniżej.
Ile kosztuje kocioł gazowy?
Koszt inwestycji musimy przeanalizować kompleksowo, ponieważ zakup kotła CO wraz z przyłączem gazu to spory koszt. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę koszty eksploatacji, to po kilku latach inwestycja nam się zwróci. Zaoszczędzimy na ilości zużywanego gazu, możliwości ogrzewania wody (opcjonalnie) czy bezawaryjności pieców gazowych.
Udogodnienia w obsłudze kotła gazowego
Nowoczesne piece gazowe są praktycznie bezobsługowe. Raz ustawione parametry nie wymagają codziennych zmian. Jeśli zajdzie potrzeba zmiany możemy ją wykonać zdalnie, gdyż większość pieców CO ma możliwość obsługi przez aplikację na smartfonie.
Wszystkie z wyżej wymienionych kotłów ogrzeją dom i wodę. Jednak należy dokładnie porównać możliwości funkcjonowania kotła gazowego i dostosować do planowanego miejsca, liczby użytkowników oraz ich potrzeb. Od tego będzie zależało jaki rodzaj pieca gazowego wybierzemy i o jakiej mocy. Istotny jest fakt, że zbyt duża moc będzie skutkowała większym zużyciem gazu, co niestety przełoży się na wyższe koszty.
Trzeba mieć na względzie, ile c.w.u. otrzymamy z kotła, o jakiej temperaturze oraz jak długo będziemy musieli czekać, zanim z kranu poleci ciepła woda. Należy uwzględnić kwestie dostępu do gazu. Powinna być dostarczana z sieci, ponieważ gaz płynny jest droższy i inwestycja może okazać się już dużo mniej opłacalna.
Jeśli potrzebujesz porady w wyborze odpowiedniego kotła gazowego, zapraszamy do kontaktu z firmą Glimar.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany