Ciągniki rolnicze, jak każde pojazdy eksploatowane regularnie w gospodarstwie, wymagają regularnych napraw i konserwacji. Czasami dochodzi do jakichś uszkodzeń i konieczne jest wstawienie nowej części, by traktor znów był w pełni sprawny. Zdarza się jednak, że niesprawność jest wynikiem zużycia się części eksploatacyjnych, takich jak choćby szczęki hamulcowe. Dlatego każdy przezorny rolnik zawsze posiada pod ręką komplet części do traktorów, które może wymienić w razie jakiejś niesprawności maszyn.
Najczęściej wymieniane części eksploatacyjne
Pierwszą grupą elementów, które opiszemy w niniejszym poradniku, są podzespoły typowo eksploatacyjne. Zużywają się one naturalnie w trakcie pracy ciągnika i trzeba co jakiś czas je wymieniać. Są to między innymi szczęki hamulcowe, których okładziny ciernie z czasem stają się coraz cieńsze. Gdy okładziny zostaną całkowicie starte, siła hamowania spada drastycznie, słychać także zgrzyt metalu ocierającego o metal. Posiadając nowe szczęki pod ręką, wystarczy tylko odkręcić zwolnice i dokonać wymiany. Warto tu jednak posiadać również inne części do traktorów, jak choćby cylinderki hamulcowe, a także osprzęt (sprężynki, rozpieraki, linkę hamulca ręcznego). Zdejmowanie zwolnic to praca na kilka godzin, dlatego jeśli już mamy pełny dostęp do elementów wewnątrz, warto wymienić również inne, które często ulegają uszkodzeniom. Oprócz elementów do układu hamulcowego, dobrze mieć pod ręką także szczotki do alternatora/prądnicy, zapasowe żarówki, uszczelniacze do układu hydraulicznego podnośnika, wentyle do kół i tym podobne.
Elementy regularnie ulegające awariom
Oprócz części typowo eksploatacyjnych, w każdej grupie ciągników rolniczych są też takie podzespoły, które często ulegają uszkodzeniom. Je również warto posiadać zawsze pod ręką, ponieważ dzięki temu na pewno traktor nie padnie nam np. w trakcie żniw bądź innych ważnych prac w gospodarstwie. W przypadku ciągników krajowej produkcji, bardzo często uszkadzającym się elementem są prądnice starego typu. Te części do traktorów teoretycznie powinny działać nieprzerwanie przez długie lata, okresowej wymianie podlegają w nich jedynie szczotki. Jednak zdarzają się przepalenia uzwojeń głównych i wtedy taka prądnica przestaje zupełnie nadawać się do użytku. Dlatego zawsze warto mieć pod ręką nową, bądź też wykonać konwersję z prądnicy na alternator. Innym elementem, który często psuje się w Ursusach, jest pompa wody, a konkretnie jej łożysko. Dzieje się to zwłaszcza wtedy, gdy zbyt rzadko dokonujemy jej przesmarowania, bądź w ogóle o powyższej konieczności zapominamy.
Zdarzają się też sytuacje, gdy awaria jest całkowicie niespodziewana i dotyczy takiej części do traktora, której uszkodzenia nie spodziewaliśmy się. Gdy ciągnik jest cały czas potrzebny, a w lokalnych sklepach nie jesteśmy w stanie znaleźć potrzebnego podzespołu, warto zamówić go online. Sklepy internetowe oferują dziś bardzo szybkie wysyłki, jest więc szansa że maksymalnie za dwa dni robocze odwiedzi nas kurier i doręczy do rąk własnych przesyłkę z podzespołami zamiennymi.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.