Obrzeże trawnikowe jest estetycznym i funkcjonalnym elementem, który pomoże zapanować nad przydomową przestrzenią. Dzięki niemu łatwiej jest odgrodzić trawnik od ścieżki ogrodowej i ograniczyć rozprzestrzenianie się roślinności. Jakie wybrać obrzeża trawnikowe? Zapraszamy do lektury.
Plastikowe obrzeża trawnikowe
Plastikowe obrzeża trawnikowe są trwałe i łatwo je dopasować do ogrodów urządzonych w określonych stylach. Ich cechą charakterystyczną jest to, że są odporne na wilgoć, promieniowanie UV i umieszczone w gruncie przetrwają lata. Mogą być zastosowane w ogrodach, parkach, skwerach i miejskich terenach zielonych. Dzięki nim granica trawnika jest wyraźnie zaznaczona, co pozwala osiągnąć estetyczny efekt. Obrzeża trawnikowe plastikowe łatwo jest zamontować – możemy zlecić to profesjonalistom lub wykonać samodzielnie. Dodatkowym atutem plastikowych obrzeży trawnikowych jest ich atrakcyjna cena.
Drewniane obrzeża trawnikowe
Drewniane obrzeża trawnikowe to bardzo popularne rozwiązanie. Najczęściej występują one w formie kołków lub listew (tak zwanych rollborderów) połączonych drutem w szeroki pas. Doskonale sprawdzą się do wytyczania granic między rabatami i trawnikami. Dzięki nim można kształtować różne formy geometryczne. Nie nadają się jednak do umacniania betonowych ścieżek, schodów lub placyków. Niestety kontakt obrzeży trawnikowych drewnianych z ziemią, powoduje, że z czasem butwieją lub mogą się rozpaść. Technologia ich wykonania nie jest skomplikowana, dlatego tego rodzaju obrzeża trawnikowe są narażone na uszkodzenia mechaniczne.
Estetyka obrzeży trawnikowych z drewna sprawia, że pasują do ogrodów urządzonych w stylu rustykalnym.
Betonowe obrzeża trawnikowe
Betonowe obrzeża trawnikowe są trwałe. Rekomendujemy je do podtrzymania schodów, rabat, nasypów, skarp, a także do tworzenia murków. Ich zaletą jest to, że można je układać w różne wzory, a palisady występują w wielu kolorach i formach. Czasami nawet imitują drewno. Beton jest wytrzymały praktycznie na każde warunki atmosferyczne.
Betonowe obrzeża trawnikowe warto wykorzystać w przestrzeni publicznej – do wytyczania granic trawników, placów czy chodników.
Granitowe obrzeża trawnikowe
Granitowe obrzeża trawnikowe nadadzą się do nowoczesnych ogrodów. Na pewno dodadzą one charakteru, nie zaburzając przy tym harmonii. Zwykle mają formę palisad lub kostek. Te ostatnie układa się na równi z granicą rabat, trawników, placyków lub chodników. Dzięki temu gwarantują, że trawa i rośliny się nie rozrosną. Obrzeża trawnikowe granitowe możemy zastosować do umocnienia schodów lub podwyższonych rabat.
Metalowe obrzeża trawnikowe
Minimalistyczne metalowe obrzeża trawnikowe wyróżniają się wyjątkową trwałością. Polecamy je do ogrodów urządzonych w stylu surowym, nowoczesnym i eleganckich w formie. Tego typu obrzeża to przeważnie stalowe listwy, które zabezpiecza się środkami przeciw korozji. Z ich pomocą można tworzyć oryginalne kwietniki. Innym rodzajem metalowych obrzeży trawnikowych są obrzeża aluminiowe, charakteryzujące się lekkością i odpornością na czynniki atmosferyczne. Łatwo wkomponować je w otoczenie, jednak do ogrodów w stylu romantycznym czy rustykalnym nie będą odpowiednie. W tym przypadku doradzamy drewniane lub plastikowe.
Podpowiadamy, aby zwrócić uwagę na kilka czynników przed kupnem obrzeży trawnikowych. Przede wszystkim trawnik powinien być oddzielony od ścieżki czy chodnika solidnym i mocnym obrzeżem. W każdym ogrodzie trzeba kosić trawę, dlatego obrzeże trawnikowe musi być na tyle niskie, aby dało się na nie najechać kołem kosiarki, nie uszkadzając przy tym noża. Z kolei, jeśli chodzi o rabaty z korą, lepiej sprawdzi się obrzeże wyższe, ponieważ zapobiegnie jej przemieszczaniu się pod wpływem wiatru. Natomiast rabaty z kamyczkami mogą być pooddzielane niższymi obrzeżami.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany