Jaśminowce to krzewy ozdobne, których piękny zapach doceniły już nasze mamy i babcie, sadząc je w bliskim sąsiedztwie domów i altan ogrodowych. Od dawna uprawiany jest pojedynczo i grupowo, nadaje się również na żywopłoty. Równie dobrze czuje się na wsiach jak też w ośrodkach miejskich i przemysłowych, ponieważ odporny jest na zanieczyszczenia środowiska.
Jaśminowiec należy do rodziny hortensjowatych, ma naprzeciwległe, ząbkowane liście i białe kwiaty kwitnące od maja do lipca. To właśnie te słodko pachnące kwiaty są jego największą ozdobą. Uprawa krzewu jest łatwa i nie stanowi trudności nawet dla początkującego ogrodnika. Jaśminowiec wonny, najpopularniejszy w naszych ogrodach nie jest zbytnio wymagający, jednak inne, bardziej atrakcyjne odmiany dobrze czują się w żyznej ogrodowej glebie, zasobnej w wilgoć. Wokół tych krzewów należy przeprowadzić ściółkowanie, przez co woda będzie zatrzymana w pobliżu jego korzeni. W przeciwnym razie pojawią się mszyce a liście będą opadać.
Rozmnażanie
Rozmnażanie jaśminowców polega głownie na oddzieleniu korzeniowych odrostów. Można też pozyskać sadzonki z częściowo zdrewniałych fragmentów rośliny. Umieszcza się je w odpowiednim substracie w szklarniach lub pod folią. Można zastosować ukorzeniacz i podgrzanie stanowiska. Wtedy sadzonki ukorzenią się szybciej. Przez jakiś czas należy zadbać o wilgoć i dostarczyć odpowiednich nawozów. Na początku sezonu można już sadzić rośliny w odpowiednie stanowiska ogrodowe.
Pielęgnacja jaśminowca
Pielęgnacja jaśminowca polega głownie na przycinaniu. Należy to robić co 2-3 lata, odrzucając pędy stare i zdrewniałe. Usuwając odrosty korzeniowe, wpływa się na wzmocnienie krzewu. W czasie suszy należy roślinę podlewać. Zimą nie trzeba nic robić, bo jaśminowiec świetnie znosi niskie temperatury. Raz na rok można zastosować dowolny nawóz wieloskładnikowy, który pobudzi ukorzenianie. Krzew można przesadzać w każdym wieki, za każdym razem doskonale przystosowuje się do nowych warunków.
Jaśminowiec – gatunki i odmiany
Jaśminowiec występuje w wielu gatunkach i odmianach. Najpopularniejsza to jaśminowiec wonny. Sprawdza się jako pojedyncze drzewo o wysokości nawet do czterech metrów, jak też jako żywopłot. Kwitnie od maja do czerwca, a zapach kwiatów wyczuwalny jest nawet w odległości kilku metrów od rośliny. W obrębie tego gatunku można rozróżnić jeszcze parę odmian, które różnią się od niego czasem kwitnienia czy też barwą kwiatów. Na ogół odmiany te słabiej pachną, ale są równie atrakcyjne jeśli chodzi o kwiatostany. Można tutaj wspomnieć o takich odmianach jak: Girandole, Innocence, Karolinka – polska odmiana z wyprostowanymi pędami i pachnącymi kwiatami, Aureus – o liściach barwy zielonożółtej i kremowobiałych, pachnących kwiatach, czy też Variegatus, który ma zielone liście z białym marginesem.
- Jaśminowiec Lemoine’a jest oddzielnym gatunkiem jaśminowca. Jest niski, luźno rosnący, osiąga więcej niż metr wysokości. Pod koniec czerwca kwitnie silnie pachnącymi, białymi kwiatami.
- Jaśminowiec omszony jest rzadziej spotykanym krzewem. Wysoki, nawet do ośmiu metrów, z podwieszonymi pędami w górnej części. Ma duże, omszone od spodu liście. Kwitnie w czerwcu i lipcu, ma białe duże kwiaty, które jednak nie pachną.
- Jaśminowiec Falkonera to łukowato wygięte pędy i delikatne, czteropłatkowe pachnące kwiaty, które pojawiają się od maja do czerwca. Dobrze czuje się w ogrodach, jak też w miastach na skwerach.
- Jaśminowiec wielokwiatowy to szeroki krzew, o ciemnozielonych liściach i łukowatych pędach, o dużych pięciocentymetrowych kwiatach, pojawiających się w okolicy czerwca.
- Jaśminowiec plamisty. Gęsto rozgałęziony krzew, są nazwę bierze od oryginalnej barwy kwiatów, które u nasady posiadają purpurowe lub różowe plamy. Tutaj są dwie główne odmiany: Belle Etoile i Etoil Rose.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.
Jaśminowiec to nie to samo, co jaśmin. Często używamy tych słów zamiennie, ale tylko pnący jaśmin jest jadalny (konfitury, herbata jaśminowa). Płatki krzewiastych jaśminów nie są jadalne.
Czy można przesadzać też starsze, wieloletnie jaśminowce? Moje krzewy mają już ponad 10 lat, trochę się o nie obawiam (bo są takie ładne). Ale niestety muszę je przesadzić 🙁