Pojedynczy karnisz to rozwiązanie, które sprawdzi się w wielu przypadkach. Wbrew pozorom nie zawsze potrzebujemy karnisza o dwóch drążkach. Zobacz, kiedy lepszy będzie karnisz pojedynczy.
Karnisz pojedynczy – czy to nie pomyłka
Decydując się na montaż karnisza, na ogół pod uwagę bierze się karnisze podwójne – z dwoma drążkami. Na takim karniszu wiesza się firanki i zasłonki. Czy więc pojedynczy karnisz nie jest pomyłką lub błędem dekoratorskim? Jak się okazuje – nie. Nie zawsze i nie wszędzie można powiesić podwójny karnisz. Nie wszędzie też będzie on potrzebny.
Karnisz pojedynczy – kiedy warto go powiesić
Gdy chcemy zaoszczędzić trochę miejsca. Może się to wydać dziwne, ale faktem jest, że w małych pomieszczeniach liczy się każdy centymetr. To, czy zasłonka będzie odstawała na pięć, czy dziesięć centymetrów od ściany ma bardzo duże znaczenie np. dla ustawienia mebli, wyposażenia czy po prostu swobodnego przemieszczania się. W takim wypadku warto rozważyć powieszenie jednego karnisza, na którym zawisną zarówno firanki, jak i zasłonki. Aby całość robiła efektowne wrażenie, obie tkaniny muszą być tej samej długości. Można je ze sobą połączyć i wówczas odsłonięcie zasłony spowoduje automatyczne zasłonięcie okna zasłonką i odwrotnie.
Gdy firana lub zasłona ma towarzyszyć rolecie. Łączenie firan lub zasłon z roletami to bardzo modne obecnie rozwiązanie. W takim wypadku podwójny karnisz jest zbędny. Najczęściej widuje się firanki połączone z klasycznym roletami, bądź zasłonki z roletami dzień noc, ale można łączyć firany i zasłony z roletami praktycznie dowolnie.
Gdy nie ma potrzeby zasłaniania okna. Jeśli okno wychodzi na ogród i nikt niepowołany nie ma szans zajrzeć do środka, można zrezygnować z zasłon. Firankę na ogół wiesza się jako dekorację, by okno nie było puste. W takim przypadku również wystarczy pojedynczy karnisz.
Karnisz pojedynczy – jak dobrać karnisz do wnętrza
Karnisze pojedyncze dobiera się do wnętrz, kierując się ich ogólną aranżacją.
W pomieszczeniach urządzonych minimalistycznie najlepiej sprawdzają się karnisze nowoczesne, z cienkim drążkiem, wizualnie lekkie, z dyskretnym zakończeniem. Ponieważ minimalizm często idzie w parze z oszczędnym doborem kolorów, najlepiej sprawdzą się karnisze białe, chromowane lub inox.
We wnętrzach urządzonych z przepychem na pewno znajdzie się miejsce na okazały karnisz z okrągłym i szerokim drążkiem. Tu i kolorystyka ma prawo być nieco bardziej okazała, obok wspomnianych wcześniej karniszy białych i z metalowym połyskiem można sięgnąć po te w kolorze miedzi, antracytu, mosiądzu, kości słoniowej, wenge, ivory. Ciekawą ofertę karniszy w różnych kolorach oferuje marka Karnix.
Zakończenie karnisza pojedynczego to nie tylko kwestia estetyki
Zakończenie karnisza ma na celu przede wszystkim zaślepienie otworu w drążku. Inaczej po pierwsze wyglądałby on nieestetycznie, po drugie wewnątrz drążka mógłby się gromadzić kurz. Z praktycznego punktu widzenia dobranie odpowiedniej końcówki karnisza jest niezbędne.
Dobór zakończenia jest bardzo ważny, bo odzwierciedla nie tylko styl karnisza, ale też styl wnętrza. Nie można dobierać zakończeń tylko według gustu. Ładne końcówki nie zawsze będą pasowały do wnętrz. Przykładowo w minimalistycznie urządzonym wnętrzu lepiej sprawdzi się prosty walec lub stożek jako wykończenie karnisza. Zamontowanie dekoracji w formie rozłożystych liści będzie nietrafione.
Duży wybór pojedynczych karniszy można znaleźć w sklepie: https://www.karnix.pl/karnisz-pojedynczy.html
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany