Sztuka rzeźbienia w drewnie nazywana snycerstwem ma bardzo długa historię, a jej rozwój datujemy na okres wczesnego średniowiecza. Po dziś dzień ręcznie wykonane rzeźby nawiązujące do tradycyjnego folkloru zachwycają swoim kunsztem. Osoba, która je wykonuje, to snycerz – artysta i rzemieślnik w jednej osobie. Czo jeszcze, oprócz rzeźb z drewna, wykonuje snycerz? Czy łatwo nim zostać i czy jest to to zajęcie dla każdego?
Snycerstwo to profesja dziś już mało popularna – jednak wciąż z powodzeniem praktykowana i ciesząca się zainteresowanie wśród określonych odbiorców. Ręcznie wykonywane rzeźby z drewna, ale także meble, balustrady i elementy dekoracyjne do wnętrz zdobią restauracje, domy wczasowe i hotele, a także prywatne posesje – na Podhalu, w Beskidach, ale nie tylko.
Snycerz – artysta i rzemieślnik
Snycerstwo jest słusznie kojarzone ze stylem zakopiańskim spopularyzowanym przez Witkacego. To zajęcie na pograniczu rzemiosła i sztuki. Snycerz posiada umiejętności stolarza i rzeźbiarza, a jednocześnie jest artystą posiadającym najczęściej swój odrębny, niepowtarzalny styl. Z tego powodu rzeźb i mebli wykonanych ręcznie nie sposób porównać do żadnych innych elementów dekoracyjnych do wnętrz, które są dostępne powszechnie w sprzedaży.
Jak pracują snycerze?
Rzeźbienie w drewnie to pracochłonne zajęcie wymagające precyzji, wyobraźni, ale także siły w rękach, odpowiedniej techniki oraz oczywiście praktyki. Snycerz pracuje, wykorzystując narzędzia do obróbki drewna, a rzeźby wykonuje przy użyciu tradycyjnych dłut z rożnymi zakończeniami. Dłuto podbija się knyplem, podobnie jak w kamieniarstwie. Snycerz może ozdabiać meble stylowymi ornamentami lub tworzyć rzeźby z drewna, na przykład do ozdoby ogrodów, ale nie tylko. Wyjątkowymi przykładami rzemiosła artystycznego, jakim jest snycerstwo, są ozdobne balustrady i elementy drewnianej sztukaterii charakterystyczne dla pięknych willi w stylu zakopiańskim.
Zobacz stronę: https://grzegorz-michalek.pl/
Czy każdy może zostać snycerzem?
Snycerstwo to więcej niż rzemiosło. Przy odrobinie talentu artystycznego oraz dużej dozie chęci można jednak przyswoić jego tajniki, ćwicząc sztukę rzeźbienia w drewnie. Cechy, jakie powinien posiadać snycerz, to bez wątpienia cierpliwość, dokładność, a także umiejętność przestrzennego myślenia. Jeśli dodamy do tego wytrwałość w dążeniu do celu, osoba z pasją artystyczną ma szansę zdobyć nietypowy fach i stać się jednym z nielicznych przedstawicieli owego rzemiosła artystycznego w naszym kraju.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany