Kolektory słoneczne stają się coraz częstszym wyborem dla budujących dom. Nie ma w tym nic dziwnego, każdy przecież chce zaoszczędzić, a wizja darmowej energii jest kusząca. Jeśli można przy tym przyczynić się do poprawy sytuacji naszej planety, to nawet lepiej. Czy takie rozwiązanie naprawdę jest aż tak korzystne? Ile trzeba w nie zainwestować a ile można zaoszczędzić w dłuższej perspektywie, jeśli zdecydujemy się na to rozwiązanie?
Jakie są koszty założenia kolektorów słonecznych?
Oczywiście ceny różnią się w zależności od wielkości i modelu urządzenia. Dochodzi jeszcze kwestia instalacji, tutaj koszt zależy od rozmiaru i złożoności montażu, typu dachu i jego pokrycia, sposobu i stopnia trudności połączenia instalacji kolektora z już istniejącą instalacją ciepłowniczą i sposobu prowadzenia przewodów solarnych. Wziąwszy pod uwagę te czynniki, ceny montażu kolektorów wahają się od 1500 do 2500-3000 tysięcy złotych.
Wracając do samych kolektorów, główną różnicę w cenie stanowi wielkość urządzenia. Co do zasady mamy do wyboru kompletną instalację i małą instalację fotowoltaiczną. Kompletna instalacja solarna składa się z 2-3 kolektorów, zasobnika i niezbędnego osprzętu. Średnio za ten typ urządzenia, wliczając montaż, zapłacimy ok. 10 000 złotych. Warto pamiętać, że jeśli decydujemy się na wybór tej opcji, dobrze jest kupić cały zestaw od jednego producenta. Dzięki temu mamy pewność, że wszystkie elementy są kompatybilne.
Mała instalacja jest przede wszystkim, jak sama nazwa wskazuje, mniejsza, co bardziej odpowiada potrzebom dużej ilości domów jednorodzinnych. Jeden panel potrzebuje 2 metrów kwadratowych powierzchni do zabudowy. Do 1 kWp mocy zainstalowanej potrzebujemy mniej więcej 5 takich paneli. Jeden panel o mocy nominalnej 250 W to koszt od 700 złotych, a mała instalacja fotowoltaiczna za 1 kWp kosztuje od 4000 złotych. Trzeba jednak dodać, że wraz ze wzrostem mocy cena jednostkowa zazwyczaj spada.
Koszty na pierwszy rzut oka mogą się wydawać bardzo duże, z pewnością ulgą będzie wiadomość, że można się w tej sprawie ubiegać o dotacje. Jedną z opcji jest dofinansowanie ze środków Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, do uzyskania zarówno dla osób fizycznych jak i wspólnot mieszkaniowych. Możemy też skorzystać z dotacji z gminy lub kredytów na preferencyjnych warunkach, dostępnych dzięki ogólnopolskiemu programowi PROSUMENT II.
Co z serwisowaniem?
Co do zasady kolektory słoneczne nie wymagają szczególnej konserwacji. Powinny bez przeszkód pracować przez co najmniej 20 lat, zgodnie z normą PN-EN 12975-1. Wszelkie przeglądy i zabiegi konserwacyjne dotyczą raczej całej instalacji solarnej, która, jak każde urządzenie, co jakiś czas wymaga przeglądu. Warto je wykonywać razem z przeglądami kotła grzewczego, dzięki czemu nie tylko o tym nie zapomnimy ale też zaoszczędzimy na częstotliwości przyjazdu firmy serwisowej.
Coroczny przegląd instalacji solarnej to zazwyczaj koszt od 100 do 200 złotych. Dodatkowo zaleca się co 5 lat wymienić nośnik ciepła, zazwyczaj glikol, taka może kosztować 400-500 złotych. Wymiana nie zawsze jest jednak konieczna, jeśli nie ulega on częstemu przegrzewaniu, nie powoduje korozji i nie zamarza, zaleca się tylko kontrolę. Można zatem przyjąć, że w zależności od różnych czynników koszty serwisowe na przestrzeni 10 lat powinny wynieść od 1000 do 3000 tysięcy złotych.
Gdzie tu oszczędność?
Do tej pory mówiliśmy tylko o kosztach inwestycji w kolektory słoneczne. Gdzie zatem zaczyna się to słynne oszczędzanie? W czasie i w zużyciu. Dużo zależy od sposobu korzystania z instalacji solarnej oraz głównego źródła i kosztów paliwa. Weźmy chociażby pod uwagę samo zużycie ciepłej wody. Krótko mówiąc, im większe jest u nas zużycie ciepłej wody, tym więcej zaoszczędzimy dzięki zainstalowaniu kolektorów. Im droższego paliwa używamy do ogrzewania wody, tym większych oszczędności możemy się spodziewać. Szczególnie, że z roku na rok ceny paliwa wzrastają, z biegiem lat nasze oszczędności również rosną.
Realnie, na instalacji kolektorów słonecznych możemy, w skali roku, zmniejszyć wydatki na prąd o 1000-2000 złotych a w przypadku większych budynków, gospodarstw czy dużej ilości mieszkańców, oszczędzić nawet około 6000 złotych. Same kolektory powinny się nam zwrócić w okresie do 5 lat. Możemy osiągnąć również inne korzyści. Jeżeli do ogrzewania domu i wody używamy pompy ciepła, zamontowanie kolektorów wydłuży jej żywotność. W miesiącach ciepłych, praktycznie nie musimy używać kotła na paliwo stałe, w przypadku ogrzewania przez grzałkę znacząco oszczędzamy zużycie prądu. Obecność paneli fotowoltaicznych podnosi wartość budynku, dzięki czemu jest również świetną inwestycją dla osób zawodowo zajmujących się handlem nieruchomościami.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Co w przypadku, gdy mamy bardzo słoneczny dzień, który doprowadza do przegrzewu?