Owoce smakują najlepiej świeżo zerwane z krzewów, zwłaszcza kiedy mamy je w swoim własnym ogrodzie. Ich uprawa może stać się relaksującym sposobem na spędzenie wolnego czasu, a zbiory przynoszą ogromną satysfakcję. Możemy poczęstować nimi gości, dodać do deseru lub przygotować domowe przetwory. Pozostaje tylko pytanie: które krzewy owocowe są odpowiednie dla naszego klimatu? Poniżej pyszne owoce, które każdy może uprawiać w przydomowym ogródku!
Malina
Te cudowne deserowe owoce są doskonałe prosto z krzewu i jako dodatek do deserów, stanowią tez wdzięczny surowiec na różnego rodzaju przetwory. Maliny potrzebują nasłonecznionego stanowiska i żyznej gleby bogatej w składniki odżywcze. Ich uprawa nie jest ciężka, jednak należy odpowiednio pielęgnować krzewy. Wymagają one przycinania, które wpływa na ich prawidłowy rozwój, a także regularnego podlewania i nawożenia. Istnieją dwie podstawowe odmiany tych roślin. Maliny letnie rodzą plony tylko raz do roku. Owoce maliny jesiennej zbiera się dwa razy w roku – pierwszy raz w czerwcu lub lipcu, a drugi we wrześniu lub październiku.
Agrest
Kolejna propozycja i klasyk polskich ogrodów. Roślina ta nie jest trudna w uprawie, ale lubi żyzną glebę i nasłonecznione stanowiska. Krzewy są odporne na mrozy, a najbardziej lubią klimat umiarkowany i wilgotny. Istnieją różne odmiany i kolory agrestu. Kwaskowate, pełne witamin owoce dojrzewają już w lipcu. Można jeść je na surowo, ale są tez świetnym dodatkiem do ciast i składnikiem kompotów. Zawierają dużo pektyn, co sprawia, że idealnie nadają się na galaretki i dżemy.
Porzeczka
Kwaśny przysmak, którym Polacy zajadają się w sezonie. Owoce dojrzewają w lipcu i królują w ciastach i deserach. Można także zrobić z nich pyszne soki i konfitury. Krzewy lubią żyzną glebę i słońce, a poza tym są bardzo proste w uprawie i nie mają wysokich wymagań. Najpopularniejsze w polskich ogrodach są owoce czarne i czerwone, choć ostatnio coraz bardziej popularne stają się porzeczki białe. Porzeczki są bardzo zdrowe – zawierają mnóstwo cennych składniku odżywczych, a przede wszystkim są skarbnicą witaminy C.
Jagoda kamczacka
Ten niezwykły owoc jest często uprawiany we wschodniej części Europy. Choć jagoda kamczacka popularność zyskała dopiero niedawno, coraz więcej ludzi docenia jej niezwykły smak i cenne właściwości zdrowotne. Owoce zawierają dużo witamin, antyoksydantów i innych składników odżywczych. Jagoda kamczacka doskonale sprawdza się w warunkach ogrodowych w naszym klimacie. Nie straszna jej susza ani mrozy, ma dość niskie wymagania, a jagody szybko dojrzewają. Rodzima odmiana „Wojtek” smakuje cudownie i ma wysoką odporność na choroby, co czyni ją świetną propozycją nawet dla początkujących ogrodników.
Wszystkie powyższe krzewy owocowe z powodzeniem można uprawiać w naszym klimacie. Każdy może mieć je na ogrodzie czy działce. Ich uprawa nie powinna sprawić większych problemów, a zbiory mogą być źródłem słodkiej satysfakcji. Z tych polskich owoców można wyczarować pyszne konfitury, dżemy, soki, a nawet zdrowe nalewki.
Publikacja powstała dzięki współpracy z producentem nawozów do drzew i krzewów owocowych Target.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.