Do niedawna sklejka kojarzyła nam się wyłącznie z taniością i banałem – dlatego raczej unikaliśmy tego materiału, jeśli chodzi o urządzanie wnętrz. Od jakiegoś czasu jednak wraca on do łask. Jak się okazuje, sklejka posiada bardzo wiele zalet, dzięki czemu z łatwością możemy ją wykorzystać do różnych elementów wybranej aranżacji.
Jak powstaje sklejka?
Jedną z korzyści wynikających z użycia sklejki jest to, że jej wytwarzanie jest w pełni bezpieczne dla środowiska. Powstaje ona z cienkich warstw drewna, zwanych również fornirem, które układa się prostopadle do siebie, a następnie skleja pod dużym naciskiem. Produkowane w ten sposób fragmenty mogą mieć od kilku milimetrów do nawet 5 cm. Chociaż sklejka sama w sobie nie jest wodoodporna, to jednak czasem dodaje się do niej specjalne kleje, dzięki którym materiał całkiem nieźle radzi sobie z wilgocią.
Sklejka w Gdańsku (sklejka – sklepdrzewny.pl) i nie tylko może być wykonana z różnego rodzaju drewna. Do produkcji wykorzystuje się sosnę, brzozę, olchę czy buk. W zależności od tego, na który z wariantów się zdecydujemy, faktura czy kolor sklejki będzie inny.
Do czego możemy wykorzystać sklejkę?
Największą zaletą sklejki jest zdecydowanie jej uniwersalność, czego najlepszym dowodem jest to, że bywa chętnie wykorzystywana nawet w lotnictwie. Pod względem budownictwa i urządzania daje natomiast właściwie nieograniczone możliwości. Ze sklejki mogą być wykonane meble, w tym blaty lub biurka. Takie elementy są niezwykle lekkie i zarazem wytrzymałe. Na dodatek, biorąc pod uwagę łatwość obróbki, meble ze sklejki mogą przybrać naprawdę oryginalne kształty, w związku z czym zyskamy prawdziwą ozdobę wybranego pomieszczenia.
Sklejka może posłużyć nam już na etapie remontowania i wykańczania wnętrza. Wykonuje się z nich ścianki działowe, sufity podwieszane, schody czy elewacje. Ciekawym rozwiązaniem jest także wykorzystanie sklejki w formie okładziny ściennej, co sprawdzi się szczególnie w minimalistycznych wnętrzach lub takich w stylu rustykalnym. Salon z takim dodatkiem będzie wydawał się bardziej przytulny.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany