Zakup mieszkań z myślą o późniejszym wynajmie to obecnie bardzo popularny sposób na inwestycję, a nawet na uzyskanie regularnego dochodu. W jakie mieszkania warto inwestować?
Mieszkania na wynajem – dlaczego to się opłaca?
Studenci, młode osoby na tak zwanym dorobku oraz ludzie, którzy często zmieniają miejsce zamieszkania w związku z wykonywaną pracą – te grupy łączy jedno: muszą gdzieś mieszkać, a zakup mieszkania w danej lokalizacji niekoniecznie wchodzi w grę. Właśnie z myślą o nich wiele osób postanawia inwestować nadwyżki kapitału w mieszkania na wynajem. Coraz częściej zakup takich mieszkań finansowany jest kredytem, który de facto spłacają lokatorzy. Po jakimś czasie, kiedy kredyt zostanie całkowicie spłacony, a właściciel mieszkania ma z niego całkiem niezły regularny zysk. Pod warunkiem, że zainwestuje w odpowiednie mieszkanie…
W jakie mieszkania warto inwestować?
Dużą popularnością cieszą się mieszkania pod wynajem o wielkości nieprzekraczającej 50 m2. Przy czym zwłaszcza w miastach mieszczących duże ośrodki akademickie, najpopularniejsze są małe, stosunkowo niedrogie kawalerki. Rodzaj mieszkań na wynajem w jakie chcemy zainwestować, zależy więc w dużej mierze od okolicy i tego, co oferuje swoim mieszkańcom. W miejscowościach, w których działają duże zakłady pracy, popularne są większe mieszkania zlokalizowane na osiedlach -sypialniach, w okolicach szkół i przedszkoli. Niestety okazuje się, że wynajem takich mieszkań bywa przedsięwzięciem ryzykownym. Zdarza się że klienci z rodzinami wynajmując mieszkanie z wyposażeniem pozostawiają je po wyprowadzeniu się w kiepskim stanie, w skrajnych wypadkach uchylają się od zapłaty odstępnego. Dlatego też właściciele najchętniej inwestują w mieszkania na wynajem dla firm.
Z wyposażeniem, czy bez?
Mieszkania do wynajęcia oferowane są zarówno z wyposażeniem, jak i bez niego. Najczęściej jednak, nastawiając się na wynajem mieszkań firmom I przemieszczającej się często osobom samotnym, właściciele wyposażają mieszkania do wynajęcia przynajmniej w podstawowe umeblowanie i sprzęt AGD.
Formalności przy wynajmie mieszkania
W celu zabezpieczenia interesów zarówno wynajmującego jaki najemcy, należy sporządzić umowę najmu, a w niej jasno określić: okres wynajmu, obowiązki obu stron, okoliczności uzasadniające zerwanie umowy i oczywiście kwotę czynszu dla właściciela. Wynajmujący jest zobowiązany do rejestracji takiej umowy w urzędzie skarbowym, a następnie do odprowadzania podatku od kwoty odstępnego za wynajem.
Kiedy zakup własnego m jest chwilowo niemożliwy, mieszkanie do wynajęcia może się okazać całkiem dobrym sposobem na lokalową samodzielność – opłacalnym dla obu stron.
Artykuł powstał we współpracy z https://www.maxon.pl/mieszkania/mieszkania-na-wynajem
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany