Montaż kotła grzewczego może być trudnym wyzwaniem dla osób, które nie są obeznane w czytaniu dokumentacji technicznej oraz nie mają doświadczenia w montażu kotłów. Przed zakupem kotła, należy dokładnie przeanalizować swoje potrzeby, możliwości (także te wynikające z konstrukcji budynku i dostępu do instalacji) oraz budżet. Montaż kotła, jeżeli nie zajmujemy się tym zawodowo, najlepiej powierzyć specjalistom.
Kotły grzewcze – rodzaje
Wybór odpowiedniego kotła grzewczego zależy od budżetu oraz oczekiwań względem kotła. Na rynku wyróżniamy kotły:
- Olejowe – kotły olejowe są praktycznie bezobsługowe, chociaż koszty paliwa są wyższe niż w przypadku kotłów gazowych lub węglowych. Posiadanie kotła olejowego wiąże się też z koniecznością magazynowania opału (np. w dodatkowym zbiorniku).
- Gazowe – jest wygodne i dwufunkcyjne (może dostarczać też ciepłą wodę oraz energię do gotowania), ale montaż kotła wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.
- Węglowe – kocioł węglowy jest ekonomiczny, ale wymaga regularnego czyszczenia i uzupełniania paliwa. Przechowywanie węgla może być problematyczne, ponieważ konieczne jest dysponowanie dużą ilością miejsca i wiąże się z bałaganem.
Możemy wybrać ogrzewanie olejowe, co wiąże się z wyższymi kosztami eksploatacyjnymi, ale z drugiej strony obsługa tego rodzaju kotła jest całkowicie zautomatyzowana. Paliwo węglowe jest tańsze, ale jednocześnie jest też bardziej absorbujące, ponieważ musimy nieustannie doglądać kotła oraz uzupełniać zapas paliwa. Z kolei ogrzewanie gazowe nie zawsze będzie możliwe lub może wiązać się z dużymi nakładami finansowymi, jeśli nasza inwestycja jest oddalona od gazociągu.
Zasady montażu kotłów
Przed przystąpieniem do montażu kotła niezbędne jest zapoznanie się z całą dokumentacją techniczną oraz instrukcją dołączoną przez producenta. Niestosowanie się do wytycznych skutkuje utratą gwarancji oraz niesie ryzyko nieprawidłowego działania kotła (a tym samym stwarzającego zagrożenie dla zdrowia i życia).
Warto zwrócić uwagę na miejsce montażu kotła. Nie w każdym pomieszczeniu mogą zostać one zamontowane, głównie ze względów bezpieczeństwa. Z tego powodu najczęściej instaluje się je w kotłowni i w pomieszczeniach gospodarczych. Dopuszcza się także montaż kotłów w piwnicy, o ile nie zagraża to ich prawidłowemu działaniu. Kotły nie powinny być montowane w pomieszczeniach sypialnych lub salonach, ze względu na utrzymanie czystości oraz bezpieczeństwo.
Pomoc specjalistów
Instalacja kotła to nie koniec prac, które należy wykonać w kotłowni lub pomieszczeniu gospodarczym. Podłączenie kotła do istniejących instalacji musi być wykonane w sposób zalecany przez producenta, a instalacje np. spalinowe powinny być wcześniej sprawdzone. Prawidłowo działający system grzewczy jest gwarancją bezpiecznego i ekonomicznego ogrzewania budynku. Z tego powodu większość inwestorów decyduje się na powierzenie montażu kotła wyspecjalizowanej firmie, która zajmuje się instalacjami grzewczymi w Inowrocławiu.
Posiadając odpowiednią wiedzą na temat budowy i instalacji kotłów, można zamontować kocioł samodzielnie, ale wiąże się to z dużą odpowiedzialnością i niesie ryzyko niepoprawnego wykonania instalacji, jeżeli nie zajmujemy się montażem kotłów zawodowo. Warto pamiętać, że każdy kocioł powinien być serwisowany oraz (jeśli jest to konieczne, np. w przypadku kotłów węglowych) czyszczony, przynajmniej raz do roku.
Artykuł opracowany z pomocą: http://labret.pl/
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany