Zakup własnego domu lub mieszkania to największe marzenie bardzo wielu ludzi. Któż z nas nie marzy o własnym miejscu na ziemi, w którym będziemy czuć się bezpiecznie, w miejscu które będzie naszą ostoją i w którym będziemy pielęgnować i dbać o ognisko domowe?
Jednak sam proces zakupy nieruchomości wiąże się z wieloma ważnymi kwestiami, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę. Bardzo wielu ludzi decyduje się na pomoc biura nieruchomości w znalezieniu idealnej nieruchomości. Trzeba jednak być świadomym tego, że mamy całkowite prawo zadawać pytania pośrednikowi, który powinien rozwiać wszystkie nasze wątpliwości i obawy podczas podejmowania ostatecznej decyzji.
To właśnie do zadań agenta nieruchomości należeć będzie znalezienie ofert spełniających Państwa kryteria, oraz zajęcie się różnymi kwestiami formalnym czy prawnymi, oraz oczywiście negocjowanie cen w Państwa imieniu. Jakie pytania zatem należy zadać pośrednikowi nieruchomości?
Poniżej przedstawimy Państwu wypunktowane wszystkie najważniejsze kwestie, na które trzeba zwrócić uwagę i z którymi powinniśmy być zaznajomieni, tak aby spełnić swoje marzenie o własnym lokum bez żadnych obaw, że coś zostanie źle przeprowadzone, podczas danej inwestycji.
- Na samym początku współpracy z pośrednikiem nieruchomości należy zadać kilka pytań odnośnie umowy pomiędzy danym agentem nieruchomości a klientem, przede wszystkim czy taka umowa jest konieczna, na jaki czas jest ona zawierana oraz jaki jest jej koszt.
- Jedną z najważniejszych kwestii decydujących o zakupie nieruchomości są zagadnienia finansowe. Trzeba szczegółowo omówić z pośrednikiem cenę za nieruchomość oferowaną przez właściciela, jaka jest realna możliwość negocjacji podanej ceny i ile wynosić będzie prowizja pośrednika nieruchomości.
- Bardzo ważnymi pytaniami, na których odpowiedzi musie znać pośrednik są cechy i stan nieruchomości, czyli czy dane lokum jest w pełni umeblowane, wykończone bądź czy konieczne jest przeprowadzenie remontu.
- Kolejną bardzo ważną kwestią, o którą muszą zapytać Państwo pośrednika to stan prawny nieruchomości. Pośrednik posiadać musi rzetelne informacje na ten temat, takie jak na przykład kopie z wypisu ksiąg wieczystych oraz dokument poświadczający, w jaki sposób właściciel otrzymał prawo własności do nieruchomości. Pośrednik musi w Państwa imieniu upewnić się, że dana nieruchomość nie stanowi zabezpieczenia kredytu lub pożyczki.
- Kwestia lokalizacji, to kolejne z pytań, które muszą Państwo skierować do pośrednika. Ta kwestia jest na pewno bardzo istotna dla rodzin z dziećmi, którym zależeć będzie na łatwym dostępie do szkół. Pośrednik powinien również odpowiedzieć na inne zagadnienie z lokalizacji nieruchomości, jak na przykład: jak jest odległości od centrum miasta, parków bądź jacy są sąsiedzi w najbliższym otoczeniu danego lokum.
- Pytaniem, które muszą Państwo zadać pośrednikowi, jest czy jest możliwość oglądnięcia danej nieruchomości. Dla bardzo wielu ludzi wygląd mieszkania lub domu stanowić będzie jedną z najważniejszych kwestii, więc prezentacja mieszkania przez agenta nieruchomości będzie kluczowa.
- Osoby szukające nieruchomości pod zakup za pomocą pośrednika, powinni również zapytać danego doradcę o plan zagospodarowania przestrzennego oraz kształt dalszej zabudowy w najbliższym sąsiedztwie nieruchomości, oraz zamiary wspólnot mieszkaniowych w zakresie remontów i napraw.
- Pośrednik nieruchomości musi odpowiedzieć Państwu na pytania o termin umów, a szczególnie termin wydania lokalu.
- Agent nieruchomości powinien znać wszystkie dodatkowe koszty związane z najmem nieruchomości, takie jak: podatek od czynności cywilno-prawnych oraz opłaty sądowe za wpis do księgi wieczystej.
Szukając wymażonej nieruchomości przez agencję warto nie zapomnieć, że ciągle pojawiają się oferty bezpośrednie, których nie mają biura pośrednictwa. Nawet gdy boisz się dokonac transakcji bez pomocy pośrednika to szukając ofert w internecie (np. na portalu ogłoszeniowym https://szukajlokum.pl) można trafić na ciekawe perełki w atrakcyjnej cenie.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany