Olej roślinny jest niezbędnym składnikiem wielu dań, również tych serwowanych w lokalach gastronomicznych. Trudno wyobrazić sobie kuchnię bez oliwy z oliwek lub oleju słonecznikowego. Właściciele restauracji, barów, stołówek i innych jadłodajni są zobowiązani do pozbywania się zużytego oleju posmażalniczego, który stanowi odpad podlegający utylizacji zgodnie z przepisami prawa. Co dzieje się ze zużytym olejem z restauracji i fast foodów?
Spalonego oleju w żadnym wypadku nie można ponownie wykorzystać do przygotowywania posiłków. W przegrzanym tłuszczu może dochodzić do wydzielania się substancji rakotwórczej – akroleiny. Zużyty olej w lokalu gastronomicznym nie może zostać po prostu wylany do kanalizacji, ponieważ po ostygnięciu tłuszcz może zapychać rury. Nie wolno również magazynować i pozostawiać oleju na śmietniku razem z innymi odpadami. Właściciele restauracji są zobowiązani do pozbywania się go zgodnie z przepisami. Wykroczenia w tym zakresie są obarczone karami finansowymi. Co zatem zrobić z odpadem i na czym polega utylizacja oleju?
Skup i utylizacja oleju
Zużyty olej, jeśli mamy do czynienia z jego dużymi ilościami, musi zostać oddany do utylizacji. Zajmują się nią specjalistyczne firmy, które najczęściej oferują kompleksową usługę dostarczenia zbiorników, a następnie odbioru i transportu odpadu. Oddając olej do skupu, pozbywamy się problemu, ponieważ z chwilą przekazania odpadu zmienia on swojego właściciela. Z punktu widzenia prawa za dalszy los zużytego oleju odpowiada odtąd odbiorca.
Zużyty olej może zostać wykorzystany w rozmaitych celach, po oczyszczeniu i poddaniu odpowiednim procesom. Dzięki temu może zostać następnie zastosowany na przykład do celów grzewczych lub jako domieszka do oleju mineralnego opałowego w piecach C.O. Olej posmażalniczy może być również wykorzystywany do produkcji tworzyw sztucznych oraz biopaliw. Poddany rafinacji olej roślinny znajduje zastosowanie w produkcji biodiesla, czyli jest mieszanki rafinowanego oleju roślinnego z olejem napędowym. Firmy zajmujące się skupem oleju zarabiają na utylizacji i gospodarowaniu odpadem bądź na jego odsprzedaży innym wyspecjalizowanym przedsiębiorstwom. Do przeprowadzenia ostatecznego recyklingu oleju niezbędne jest stosowne zezwolenie.
Z pozoru kłopotliwy odpad, jakim jest olej posmażalniczy, stanowi zatem surowiec do ponownego wykorzystania, posiadający swoja wartość rynkową. Oddając olej do skupu, właściciele lokali gastronomicznych nie tylko bają o środowisko, ale również odciążają swój budżet, oddalając od siebie wizję wysokiej kary za nieodpowiendie pozbycie się odpadu.
Dowiedź się wieej odwiedzając stronę internetową: https://www.wektorsc.eu/
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany