Prawie wszystkie rośliny, które mamy w ogrodzie wymagają nawożenia. Z każdym kolejnym rokiem ziemia się wyjaławia, więc zastrzyk składników odżywczych jest potrzebny nie tylko egzotycznym, kapryśnym pięknościom, ale też swojskim kwiatom, warzywom i owocom. Dowiedz się, jak prawidłowo nawozić rośliny w ogrodzie, by zdrowo rosły.
Jak wybrać nawóz?
Nawożenie roślin to najważniejsze zadanie pielęgnacyjne w ogrodzie. Od niego zależy poziom plonu i wygląd kwiatów, czasami od niego zależy w ogóle powodzenie uprawy. A jednak nawożenie może także zaszkodzić roślinom, zwłaszcza jeśli wybierzesz nieprawidłowy nawóz. Wybór nie jest łatwy, ponieważ na sklepowych półkach pojawia się mnóstwo produktów różnego rodzaju.
Nawozy można podzielić na naturalne (organiczne) i mineralne. Początkującym ogrodnikom polecamy przede wszystkim te drugie. Nawozy naturalne są skuteczne, jednakże wymagają wiedzy i umiejętnego komponowania składników. Nawozy mineralne wieloskładnikowy zawierają wszystko, czego potrzebuje konkretna roślina. W ich składzie są nie tylko azot, potas i fosfor czyli najważniejsze makroskładniki dla roślin, lecz także mikroskładniki, które wpływają na odporność. Wśród nawozów mineralnych można znaleźć także nawozy specjalistyczne, które stanowią idealną kompozycję składników potrzebnych konkretnej roślinie.
Sposób stosowania nawozów
Sposób stosowania nawozów mineralnych w ogrodzie jest zależny od kilku czynników. Przede wszystkim od tego, jaką formę nawozu wybierzesz. W zasadzie najczęściej spotyka się dwie: granulat lub płyn. Nawozy granulowane, także te naturalne, jak wysuszony obornik, należy najlepiej rozprowadzić po przekopanej ziemi ogrodowej przedsiewnie lub przed sadzeniem roślin. Dzięki temu podłoże będzie dobrze przygotowane, a młode rośliny dostaną od razu zastrzyku energii. Można jednakże podawać je roślinom wieloletnim w czasie wzrostu. Aby to zrobić należy delikatnie usunąć podłoże wokół rośliny na głębokość co najmniej kilkunastu centymetrów i wmieszać nawóz w podłoże.
Nawozy płynne są wygodniejsze do stosowania i są częściej polecane początkującym amatorom ogrodnictwa. Najczęściej są to koncentraty, które należy rozprowadzić w wodzie. Stosuje się je w czasie podlewania roślin. Zazwyczaj dawka składników odżywczych jest w nich mniejsza niż w granulacie, dlatego nawożenie w ten sposób trzeba powtarzać częściej.
Dawkowanie nawozów zależne od rodzaju rośliny
Rośliny ogrodowe mają różne zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Dlatego warto stosować środki specjalistyczne, które odpowiadają dokładnie potrzebom konkretnego gatunku. Ale nie można jeszcze zapomnieć o tym, że bardzo ważnym aspektem jest dawkowanie. Reguła jest taka: lepiej podać za mało nawozu niż za dużo. Przenawożenie jest naprawdę poważnym problemem, który może doprowadzić do zamierania rośliny.
Zapotrzebowanie konkretnego gatunku na składniki odżywcze warto sprawdzić wcześniej. Należy wziąć pod uwagę także to, że niektóre rośliny nie tolerują niektórych składników nawozów. Na opakowaniach nawozów najczęściej znajduje się dawkowanie, którego należy ściśle przestrzegać. W większości przypadków nawóz granulowany stosuje się raz lub dwa razy w sezonie, a nawozy płynne co kilka tygodni od marca do września.
Publikacja powstała przy współpracy z największym w Polsce portalem ogrodniczym PoradnikOgrodniczy.pl
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.