Mniej formalności oraz ułatwienie procesu inwestycyjno – budowlanego to główne przesłanki nowelizacji ustawy Prawo budowlane, której przepisy zaczęły obowiązywać 19 września b.r. Nowe przepisy dotyczą m.in. pozwolenia na budowę, struktury projektu budowlanego czy samowoli budowlanej.
Projekt budowlany w nowej formie
Do tej pory projekt budowlany miał formę jednego dokumentu zawierającego takie informacje jak projekt zagospodarowania działki czy architektoniczno – budowlany.
Zgodnie z nowymi przepisami projekt budowlany zostaje podzielony na trzy niezależne części:
- projekt zagospodarowania działki lub terenu,
- projekt architektoniczno – budowlany,
- projekt techniczny.
Zmiana ta ma na celu przyspieszyć proces uzyskania pozwolenia na budowę. Co ważne, projekty te należy składać w dwóch etapach. W etapie pierwszym inwestor składa projekt zagospodarowania działki oraz architektoniczno – budowlany razem z wnioskiem o pozwolenie na budowę. Etap drugi następuje dopiero wraz ze złożeniem wniosku o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. To właśnie wtedy inwestor składa również projekt techniczny.
Projekt budowlany obowiązujący na dotychczasowych zasadach można składać wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę do 19 września 2021 roku.
Uproszczone przepisy legalizacji samowoli budowlanych
Znowelizowana ustawa ułatwia zalegalizowanie samowoli budowlanych, których budowa została zakończona co najmniej 20 lat temu. Zgodnie z nowymi zapisami właściciel może wystąpić o wszczęcie uproszczonego postępowania legalizacyjnego, bez wnoszenia opłaty legalizacyjnej. Niezbędny pozostaje komplet dokumentów, które należy przedłożyć w urzędzie, czyli:
- oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
- geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej,
- ekspertyzę techniczną, która określa czy stan techniczny budynku nie stwarza zagrożenia życia lub zdrowia, oświadczenie o terminie zakończenia budowy.
Należy pamiętać, że przepisy o uproszczonej legalizacji samowoli budowlanej nie dotyczą budynków, dla których przed dniem 19 września 2020 roku został wydany nakaz rozbiórki.
Pozostałe zmiany a prawnik
Niejednoznaczność przepisów budowlanych oraz różnorodność ich interpretacji powodował wątpliwości wśród inwestorów. Znowelizowana ustawa dokładniej określa zagadnienia budzące najwięcej niejasności. Skatalogowane zostały wszystkie przypadki, w których pozwolenie na budowę nie jest wymagane, a jedynie zgłoszenie oraz przypadki, w których nie jest wymagane ani jedno ani drugie. Wprowadzono konkretny termin, w którym decyzja o pozwoleniu na budowę lub użytkowanie może zostać uchylona:
- w przypadku decyzji o pozwoleniu na budowę do 5 lat od jej doręczenia lub ogłoszenia,
- w przypadku pozwolenia na użytkowanie,do 5 lat od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna.
Do pozostałych zmian należą m.in.:
- powstanie nowej specjalizacji (techniczno – budowlanej) dla osób starających się o uprawnienia budowlane;
- konieczność dołączenia ekspertyzy rzeczoznawcy do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych w przypadku zmiany sposobu użytkowania, która spowoduje zmianę warunków bezpieczeństwa pożarowego;
- brak konieczności stosowania przez urzędy określonego wzoru decyzji o pozwoleniu na budowę;
- konieczność uzyskania pozwolenia na budowę w przypadku wykonywania robót budowlanych przy obiektach wpisanych do rejestru zabytków;
- konieczność zgłoszenia robót budowlanych w przypadku ich wykonywania na obszarze wpisanym do rejestru zabytków.
Szukaj prawnika z www.BazaDoradcow.pl
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.