Dobre ocieplenie domu chroni konstrukcję przed ewentualnymi uszkodzeniami oraz zapewnia komfort termiczny ludziom przebywającym we wnętrzu nieruchomości. Aby zabezpieczyć obiekt przed stratami ciepła stosuje się specjalne styropiany. Jak wybrać te właściwe oraz na co zwrócić uwagę przy ich montażu? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania.
Dobre ocieplenie domu chroni konstrukcję przed ewentualnymi uszkodzeniami oraz zapewnia komfort termiczny ludziom przebywającym we wnętrzu nieruchomości. Aby zabezpieczyć obiekt przed stratami ciepła stosuje się specjalne styropiany. Jak wybrać te właściwe oraz na co zwrócić uwagę przy ich montażu? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania.
Styropian do izolacji cieplnej – jak wybrać właściwy?
Styropiany to materiały uniwersalne, ale te przeznaczone do ocieplenia domu mogą mieć bardzo różne parametry. Jednym z najważniejszych jest współczynnik przewodzenia ciepła λ. To od niego zależy to, jak gruba będzie musiała być warstwa izolacyjna. Oprócz tego konieczne zwróćmy uwagę na:
- nasiąkliwość materiału;
- twardość styropianu;
- odpowiednie dopasowanie produktu do nawierzchni oraz do jej wykończenia.
Aby dokonać optymalnego zakupu, pamiętajmy, że dla ścian zewnętrznych współczynnik przenikania ciepła nie powinien być wyższy niż 0,23. Te zasady ulegają zmianie. Od przyszłego roku (2021) wartość ta ba wynosić min 0, 20 W/(m²·K). W sklepach oferujących płyty styropianowe do ocieplania, takich jak np. Styrnet, przy każdym z produktów mamy wypisane najważniejsze cechy poszczególnego rozwiązania. Kierując się tymi danymi możemy porównać ze sobą styropiany XPS i EPS, które najbardziej nas interesują i tym samym zrobić świadomy zakup.
O czym trzeba pamiętać podczas stosowania styropianu do ocieplenia domu?
Przede wszystkim należy pamiętać, że elementy stosowane do danego systemu ociepleń powinny być dopasowane konkretnie do tego systemu. Oznacza to, że z myślą o danym systemie wybieramy właściwy styropian budowlany do ocieplenia domu, odpowiedni grunt, kołki, klej, zaprawę klejową oraz farbę elewacyjną. Dlaczego to tak istotne? Jeśli nie będziemy przestrzegać tej zasady i pomieszamy ze sobą kilka systemów, zwiększamy ryzyko, że całość nie będzie w pełni funkcjonalna. Jeśli więc inwestujemy w profesjonalny styropian do ocieplenia elewacji, zatroszczmy się o to, żeby również inne części składowe izolacji były optymalnie dobrane.
Trzeba zaznaczyć, że właściwe płyty styropianowe do ociepleń oraz dopasowane do siebie elementy izolacji to jeszcze nie wszystko. Ważne jest też dobre przygotowanie podłoża, czyli wyczyszczenie i wyrównanie ścian. Dopiero gładka powierzchnia jest w stanie zapewnić sprawne funkcjonowanie całego systemu.
Styropian do izolacji cieplnej budynków to nie tylko płyty styropianowe do izolacji cieplnej elewacji. Materiał stosuje się też do ocieplenia dachu, fundamentów i piwnicy. Każdy z typów produktów posiada odpowiednie oznaczenia, które pozwalają również laikom rozeznać się w przeznaczeniu danej płyty styropianowej. Jeśli nie mamy doświadczenia, samodzielny dobór takich materiałów izolacyjnych, koniecznie zwróćmy się z prośbą o doradztwo do bardziej doświadczonej osoby – ekipy, która wykonuje prace w naszej nieruchomości lub do profesjonalnych sprzedawców.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.