Każde gospodarstwo ma obowiązek odprowadzania ścieków, w dodatku zgodnie z przepisami Rozporządzenia Ministra Środowiska. Na wsiach często nie ma możliwości podłączenia do sieci kanalizacyjnej, dlatego mieszkańcy wsi decydują się na instalację własnej, przydomowej oczyszczalni ścieków, coraz częściej rezygnując przy tym z montażu tradycyjnego szamba. Jakie są najpopularniejsze przydomowe oczyszczalnie ścieków na wsiach?
Przydomowe oczyszczalnie ekologiczne
Przydomowe oczyszczalnie ekologiczne lub inaczej osadnik gnilny, to doskonałe rozwiązanie na wsiach, których ilość mieszkańców nie przekracza 1000 osób. Składają się ze zbiornika oraz drenażu. Oczyszczanie ścieków w osadnikach gnilnych zachodzi dwuetapowo. Pierwszy, wstępny etap polega na beztlenowym oczyszczaniu nieczystości w zbiorniku. Drugi etap to oczyszczanie tlenowe w drenażu. Oczyszczalnie ekologiczne można montować tylko w dobrych warunkach wodno-gruntowych, a także nie wymagają one odprowadzenia instalacji elektrycznej. Z uwagi na 100% szczelność zbiornika wstępnego oczyszczalnia ekologiczna jest całkowicie bezpieczna dla środowiska i dla gleby. Oczyszczalnie ekologiczne mogą mieć tylko odprowadzanie drenażowe i nie ma możliwości odzyskania oczyszczonej wody – informuje specjalista z firmy EKO-BIO Oczyszczalnie Sp. z o.o.
Przydomowe oczyszczalnie biologiczne
Przydomowe oczyszczalnie biologiczne przeznaczone są do użytku na wsiach, których liczba mieszkańców przekracza 1000 osób. Charakteryzują się one prostszą budową w stosunku do oczyszczalni ekologicznych oraz mogą mieć różne odprowadzenia oczyszczonych ścieków. Cały proces oczyszczania ścieków zachodzi w zbiorniku, który zazwyczaj ma 5 komór. W biologicznych oczyszczalniach powstają mikroorganizmy, dzięki którym nawet duży zrzut ścieków jest bezpieczny. Ich działanie opiera się o wykorzystanie aktywnych złóż biologicznych i wspieranie niskoobciążonego czynnego osadu. Ta przydomowa oczyszczalnia może być montowana w każdych warunkach wodno-gruntowych, jednak wymaga doprowadzenia instalacji elektrycznej. Oczyszczalnie biologiczne umożliwiają odzyskanie oczyszczonej wody.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków z osadem czynnym
Przydomowa oczyszczalnia ścieków z osadem czynnym sprawdza się przede wszystkim na małych działkach. Składa się z osadnika oraz zbiornika (bioreaktora) z unoszącą się zawiesiną z mikroorganizmów. W osadniku oczyszczalni z osadem czynnym ścieki są wstępnie oczyszczane, a następnie w zbiorniku zanieczyszczenia ulegają rozkładowi. Osad czynny w bioreaktorze jest napowietrzany, aby był stale zawieszony w ściekach, a po procesie rozkładu zanieczyszczeń wraz z nimi opadał na dno zbiornika. Odprowadzanie oczyszczonych ścieków odbywa się przy pomocy drenażu lub studni chłonnej. Oczyszczalnia ścieków z osadem czynnym umożliwia odzyskanie wody ze ścieków i mimo wysokiej wrażliwości na nieregularność w dopływaniu nieczystości, nadaje się do gruntu o nieodpowiedniej przepuszczalności.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany