W związku z ograniczaniem emisji dwutlenku węgla do atmosfery, również w Polsce popularne stały się odnawialne źródła energii. Istnieją różne rozwiązania w tym zakresie, jednak nie każde jest dostępne dla właścicieli gospodarstw domowych i firm. Z jakich odnawialnych źródeł energii produkuje się prąd w Polsce?
Energia elektryczna z wiatru
Produkcja prądu przez wykorzystanie siły wiatru odbywa się za pomocą elektrowni wiatrowych, nazywanych potocznie wiatrakami. Montowane są na wodzie lub lądzie, na obszarach, gdzie często wieją wiatry o odpowiedniej sile. Najczęściej wiatraki posiadają 3 łopaty (śmigła), zamontowane do wirnika turbiny. Wirnik jest ustawiony frontem do strumienia wiatru i umieszczony na tzw. gondoli. Ten element z kolei znajduje się na wieży wiatraka. Zasada działania elektrowni wiatrowej jest prosta. Wiejący wiatr napotyka na opór łopatek, przez co zaczynają obracać się i napędzają wirnik. To sprawia, że energia kinetyczna wiatru zmienia się pracę mechaniczną w postaci ruchu obrotowego wirnika. Następnie przez wał i przekładnię, energia trafia do generatora, w którym następuje produkcja prądu. Turbiny wiatrowe są wyposażone w specjalne systemy, które zabezpieczają je przed zniszczeniem wskutek zbyt silnych podmuchów. Podczas silnego wiatru, specjalny system dopasowuje kąt pochylenia łopatek lub całkowicie blokuje turbinę. W Polsce popularne są tzw. farmy wiatrowe, które składają się z kilku, a nawet kilkudziesięciu wiatraków. Natomiast z prądu produkowanego przez wiatraki, korzystają również gospodarstwa rolne (choć bardzo rzadko). Jednak nie każdy może wykorzystać to rozwiązanie, ponieważ wiatrak musi zostać wzniesiony wyłącznie na terenie, gdzie często wieją wiatry. W przeciwnym razie produkcja prądu nie jest możliwa.
Energia elektryczna z wody
Woda to kolejne odnawialne źródło energii, za pomocą którego produkowany jest prąd. Służą do tego celu turbiny wodne, które napędzane są za pomocą energii wodnej. Dlatego rozwiązanie to do niedawna było wykorzystywane jedynie przez elektrownie wodne, zasilające obszary zabudowane. Istnieją różne typy turbin, ale zasada działania polega na zmianie ciśnienia słupa płynącej wody (energii hydraulicznej cieku) w energię mechaniczną, a następnie z użyciem generatora, w energię elektryczną. Obracający się pod wpływem naporu wody wirnik, zmienia energię hydrauliczną cieku w mechaniczną. To z kolei sprawia, że połączony z turbiną generator, produkuje prąd. W zależności od mocy, turbiny mogą być jedno- lub wielo-wirnikowe. Poza elektrowniami zasilającymi publiczną sieć energetyczną, rozwiązanie to jest wykorzystywane również przez niektóre firmy lub osoby fizyczne – ale dość rzadko. Rzeka musi posiadać odpowiednio silny nurt, za pomocą którego turbina będzie wprawiona w ruch. Ponadto wymagana jest odpowiednia głębokość oraz przepływ, aby turbina nie zagrażała rybom. Do wybudowania minielektrowni potrzebne są specjalne pozwolenia. Natomiast trudno przewidzieć, kiedy taka inwestycja się zwróci. Kolejnym problemem może okazać się susza hydrologiczna.
Energia ze Słońca
Najpopularniejszym rozwiązaniem pozwalającym pozyskiwać darmowy prąd w gospodarstwach domowych jest fotowoltaika. Metoda pozwala przetwarzać energię słoneczną w prąd, płynący w gniazdach zasilających urządzenia elektryczne. Jest to możliwe, dzięki panelom zamontowanym na dachach lub gruncie. Elementy te są umieszczane w miejscu o najsilniejszym nasłonecznieniu, bo dzięki temu instalacja osiąga maksymalną moc. Panele są umieszczone na specjalnych uchwytach, które pozwalają ustawić je pod kątem odpowiednim do padania promieni słonecznych. Najczęściej montowane są na południowej stronie dachu, a jeśli to niemożliwe, na wschodniej lub zachodniej. Innowacyjne rozwiązanie zastosowane w modułach sprawia, że produkują one prąd nawet w pochmurne dni. Moc instalacji jest ustalana na podstawie rocznego bilansu rachunków. Panele produkują prąd stały, który przekształcany jest na zmienny (płynący w gniazdach elektrycznych) za pomocą falownika. Fotowoltaika pozwala uniezależnić się od podwyżek prądu płynącego w sieci publicznej. Nadwyżki wyprodukowanej energii elektrycznej są odprowadzane do sieci elektrycznej (najczęściej w lato), natomiast zimą, gdy wydajność instalacji spada, prosument może pobierać prąd z sieci – z wygenerowanych nadwyżek. Więcej o energii ze słońca dowiesz się na stronie columbusenergy.pl.
Odnawialne źródła energii pozwalają w ekologiczny sposób pozyskiwać energię elektryczną. Jednak najpopularniejszym rozwiązaniem, zwłaszcza w gospodarstwach domowych jest fotowoltaika. Dzięki takiej instalacji można czerpać prąd z darmowej energii słonecznej. W przeciwieństwie do elektrowni wiatrowych i wodnych, z instalacji fotowoltaicznej może skorzystać każdy, kto posiada odpowiednie miejsce do zainstalowania paneli fotowoltaicznych.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany