Czym jest olejowanie drewna?
Kiedyś znanym zabezpieczeniem do drewna był lakierowanie. Z czasem poprzez ochronę środowiska rozpoczęła się produkcja środków ekologicznych tak zwanych olej do drewna. Ta tradycyjna metoda pozwala na zachowanie naturalnego wyglądu drewna oraz zapewnia długotrwałą jego żywotność i nie zanieczyszcza środowiska. Olejowanie jest bardzo proste nie wymaga dużej wiedzy. Wystarczy tylko dobrać odpowiedni pędzel do mebla, który będziemy impregnować. Przed zabezpieczeniem mebla jeśli jest taka potrzeba możemy potraktować papierem ściernym, a następnie pomalować.
Zalety olejów do drewna:
W porównaniu do lakierów, lakierobejcy nie tworzą one warstwy ochronnej, a jedynie wchłaniają się w drewno. Wzmacniając je i zwiększając jego zdolność do regeneracji oraz brak dodatkowej powłoki sprawia, że drewno nie ma blokady i może swobodnie oddychać.
Jeśli drewno posiada jakieś pęknięcia, uszkodzenia to wypełniają się one przy użyciu oleju nie zmieniając przez to koloru oraz struktury drewna.
Oleje do drewna są zalecane do pomieszczeń gdzie posiadamy dużą ilość drewna, a występuje tam zmienna lub duża wilgotność.
Podział olejów ze względu na kolor
Oleje bezbarwne:
Większość olei, które spotykamy na rynku to oleje bezbarwne, które składają się z jednego rodzaju oleju lub kilka rodzajów zmieszanych ze sobą. Dodatkowo nieraz do tego typu preparatów dodawana jest żywica albo niewielka ilość rozpuszczalnika przez co kolor wydaje się być bardziej wyrazisty.
Oleje barwiące:
Niektórzy producenci w swojej ofercie posiadają także poza produktami bezbarwnymi w ofercie oleje barwiące czyli takie, które posiadają naturalne barwniki w swoim składzie.
Po ich zastosowaniu meble mają określony kolor zachowując przy tym naturalny kształt szczegółów. Tego typu preparaty można też używać do zabezpieczenia podłóg oraz drewnianych mebli, elementów.
Oleje twardniejące oraz nietwardniejące:
W olejach twardniejących możemy w ich składzie znaleźć żywice. Tego typu substancje sprawiają że drewno jest odporne na uszkodzenia mechaniczne dzięki twardej powłoce żywicznej. Wadą olejów twardniejących może być dla niektórych to że jest ostry zapach żywicy. Taki rodzaj oleju najlepiej stosować do rodzaju drewna, który będzie często przez nas używany. Najlepiej sprawdzą się on do miękkiego rodzaju drewna np. do wykańczania podłóg Natomiast w skład żywicy nietwardniejącej wchodzi sól mineralna różnego typu. Zadaniem soli jest skrócenie czasu schnięcia oleju. Jedynym i to dużym minusem jest to, że tego typu preparat nie chroni drewna przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Olej surowy oraz gotowany
Naturalne oleje do drewna można kupić w wersji surowej oraz gotowanej. Surowy jest tłoczony na zimno z nasion lnu a następnie poddawany procesowi usuwania protein. Schnie on około 24h i głęboko wnika w drewno. Tego typu olej bardzo dobrze sprawdzi się poprzez naturalny skład do elementów, które mają częsty kontakt z wodą. Natomiast oleje gotowane otrzymuje się poprzez kilkugodzinny proces podgrzewania do określonej kilkunasto stopniowej temperatury. Podgrzanie sprawia że w przypadku oleju lnianego schnie on znacznie szybciej oraz jego nadmiar nie wypływa ze środka drewna jak ma to miejsce w przypadku surowego preparatu. Jednak jedną dużą wadą dla niektórych może być to że oleje gotowane słabiej wnikają w drewno zabezpieczając w większym stopniu tylko jego wierzchnią warstwę. Najczęściej gotowane oleje używa się do zabezpieczania blatów lub płyt wykonanych z drewna. Kto ma zamiar zabrać się za olejowanie jakiś elementów drewnianych niech zainteresuje się olejowoskiem czyli preparatem produkowanym na bazie olejów roślinnych.
Jeżeli szukacie Państwo sprawdzonych lazur olejów do drewna, zapraszamy na stronę naszego Partnera: Timber Market.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.