Panele słoneczne zyskują w ostaniach latach coraz większą popularność, wiele osób liczy, iż dzięki temu rozwiązaniu zaoszczędzi wiele pieniędzy na rachunki, czy jednak tak faktycznie będzie? Chociaż panele nie są małym wydatkiem, taka instalacja jest realną szansą na zaoszczędzenie pieniędzy z rachunków na prąd. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy kto wytwarza energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii, takich jak między innymi panele fotowoltaniczne, może podłączyć swoją instalację do sieci energetycznej i odsprzedawać nadwyżkę wytworzonej energii, co jest sporym argumentem za tego typu rozwiązaniem.
Procedura podłączenia mikroinstalacji do sieci
Chcąc podłączyć mikroinstalacje do sieci, trzeba na samym początku złożyć zgłoszenie do danego operatora sieci dystrybucyjnej, nie później aniżeli 30 dni przed planowanym terminem przyłączenia instalacji. Dokumentacja musi obejmować przede wszystkim:
- elektryczny schemat instalacji z wewnętrznym źródłem
- specyfikację techniczną wybranej instalacji fotowoltanicznej
- schemat instalacji elektrycznej budynku razem z rodzajem podłączenia mikroinstalacji
- plan zabudowy na mapie sytuacyjno-wysokościowej, obejmujący zlokalizowanie przyłączanego obiektu względem istniejącej sieci
Niekiedy także konieczne jest:
- pełnomocnictwo w sytuacji, gdy zgłoszenie składane jest w imieniu osoby zgłaszającej
- wydruk z KRS albo CEID jeśli dana osoba prowadzi działalność gospodarczą
Osoba zgłaszająca instalację dostaje od dystrybutora pisemne potwierdzenie dotarcia owego zgłoszenia i informacje o terminie, kiedy nastąpi przyłączenie instalacji. Termin uzależniony jest od możliwości dopasowania sieci do wprowadzenia energii elektrycznej. Kolejnym etapem jest zatwierdzenie zgodności realizacji z dokumentacją, a na samym końcu podpisanie umowy. W umowie zapoznamy się z zasadami dystrybucji i odsprzedaży prądu. Kiedy umowa zostanie już podpisana, dystrybutor wymieni nam licznik na dwukierunkowy,nie będziemy musieli uiszczać żadnych dodatkowych opłat. Zadaniem licznika będzie mierzenie energii pobranej i oddanej do sieci. Dzięki niemu dowiemy się więc, o ewentualnej nadwyżce.
Dofinansowanie z programu „Mój prąd”
Wiele firm instalacyjnych nie tylko oferuje urządzenia oraz ich usługę montażu, ale także pomaga podczas załatwiania wielu formalności, ubezpieczeń, zgłoszeń do operatora systemu dystrybucyjnego. Jest to bardzo pomocne, zwłaszcza jeśli nie wiemy, jakie kroki musimy podjąć. Niekiedy firmy oferują pomoc także w uzyskaniu dofinansowania czy kredytu. Możemy otrzymać dopłatę do 5000 złotych z programu „Mój prąd” i odpisać koszty instalacji od podatku dochodowego w ramach ulgi. Aby, uzyskać takie dofinansowanie należy złożyć wniosek do NFOiGW, wraz z kserokopią opłaconej faktury po zakończeniu inwestycji. Istnieją także inne dopłaty, na przykład w Warszawie można liczyć na wysokie dotacje na panele słoneczne, wyższe niż w programie „Mój prąd”. Warto więc udać się do naszego urzędu miasta i dopytać o formy dofinansowania w regionie w jakim mieszkamy.
W jaki sposób rozlicza się energię wprowadzoną do sieci?
Od 1 lipca 2016 roku obowiązuje system okresowego rozliczania (net-metering), który opiera się na upustach do faktury. Operator sieci elektroenergetycznej, informuje prosumenta o ilości rozliczanej energii w danym okresie rozliczeniowym. Możemy odebrać nadwyżkę wyprodukowanej energii, która została wysłana do sieci, do 365 dni od daty odczytu rozliczeniowego. Ilość odebranej energii zależy od mocy zainstalowanej w mikroinstalacji.
Panele fotowoltaniczne nie należą do tanich, do tego będziemy musieli, ponieść także ich koszt instalacji. Właśnie dlatego wiele osób zastanawia się, czy jest to w ogóle opłacalne? Taka instalacja jest z pewnością dobrym rozwiązaniem, będziemy mogli w końcu, generować własny prąd, a także odsprzedać go dostawcy, jeśli wytworzymy go w nadmiarze. Koszty jakie poniesiemy mogą zostać oprócz tego pomniejszone o dotację. Cała instalacja paneli słonecznych zwróci się nam po około 10 lat, wszystko zależy od tego, ile prądu będziemy produkować i na ile paneli się zdecydowaliśmy. Ta mikroinstalacja pozwoli nam znacząco zmniejszyć rachunki za prąd.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.