Nie jest żadną tajemnicą, że pompa głębinowa stanowi najpopularniejsze urządzenie przeznaczone do pobierania wody z przydomowego ujęcia. Podstawowym zadaniem pompy głębinowej jest pompowanie czystej i zimnej wody pochodzącej ze studni kopanych lub wierconych. Ze względu na swoją funkcjonalność, tego rodzaju pompy znalazły swe zastosowanie w gospodarstwach domowych, w rolnictwie, na działkach, w instalacjach hydroforowych, a także w małej gastronomii. Warto wiedzieć, że na polskim rynku dostępnych jest także wiele modeli przystosowanych do pracy w dużych zakładach przemysłowych.
Czym charakteryzują się pompy głębinowe? Na ich uniwersalność i funkcjonalność przekłada się wysoka wydajność oraz niskie koszty eksploatacji. Z tego względu na polskim rynku znaleźć można setki modeli wyróżniających się na tle innych nie tylko wielkością ale też mocą ssącą, dzięki czemu każdy z nas, w zależności od potrzeb i oczekiwań może dostosować rodzaj urządzenia, które będzie najbardziej im odpowiadać.
Pompa głębinowa do studni głębinowych
Pompy głębinowe dla rolnictwa i gospodarstw domowych zazwyczaj stosuje się w głębiach, w których poziom wody znajduje się poniżej ośmiu metrów. Pompy głębinowe dzielą się na urządzenia z silnikiem zintegrowanym z wirnikiem, tzw.monoblokowe oraz śrubowe czyli opierające się o mechanizm ślimakowy. Zastanawiasz się na czym polega budowa i praca pompy głębinowej? Co prawda, wiele pomp głębinowych różnicuje ich budowa, to jednak ich wspólną cechą jest konstrukcja – ssawna i tłoczna. Za efekt pompowania odpowiedzialna jest różnica ciśnień pomiędzy tymi stronami oraz wirnik, który musi tą pracę wykonać. W przypadku pomp głębinowych wielostopniowych, działanie to wykonuje kilka wirników.
Sam wirnik pompy w zależności od przeznaczenia urządzenia napędzany jest jednofazowym lub trójfazowym silnikiem elektrycznym. Z chwilą podania zasilania silnik napędza wirnik, którego ruch wytwarza ciśnienie pomiędzy ssawną a tłoczną stroną pompy. Wówczas wytwarzająca się energia kinetyczna jest zdolna wypchnąć wodę ze studni przez rurociąg tłoczny przyłączony do szczytu pompy głębinowej. Tym sposobem woda głębinowa tłoczona jest zazwyczaj do odbiornika hydroforowego lub bezpośrednio do deszczownicy, zraszaczy ogrodowych lub naziemnych zbiorników.
Co wpływa na wydajność pompy głębinowej?
Na wydajność pompy głębinowej wypływają wysokiej jakości komponenty do których należą zawór zwrotny, łożyska, uszczelnienia korpus ssawny i tłoczny oraz zawór zwrotny. Każde zużycie jednego z elementów może doprowadzić do awarii urządzenia, dlatego tak istotne jest, aby wybierać pompy głębinowe wyłącznie od sprawdzonych producentów w przystępnych cenach.
Każda pompa głębinowa dostępna na polskim rynku charakteryzuje się różną wydajnością maksymalną sięgającą od 50 do nawet 380 litrów na minutę oraz wysokością podnoszenia sięgającą do nawet 188 metrów. Najbardziej wydajne modele pomp głębinowych wyposażone są w doskonałej klasy silniki zasilane mocą 230 i 400 V.
Szeroki wybór pomp głębinowych – ich główne zalety
Do największych zalet pomp głębinowych należy ich wysoka wydajność, cicha praca oraz niski pobór energii. Do równie istotnych zalet, o których mówią właściciele pomp głębinowych należy także znaczna wysokość podnoszenia wody z głębokości nawet kilkuset metrów, niezwykle istotna w przypadku rozbudowanych instalacji i głębokich ujęć. Ważnym aspektem eksploatacji pomp głębinowych jest także ich niska awaryjność, możliwa do uzyskania jedynie w przypadku prawidłowo dobranej i zamontowanej pompy głębinowej wysokiej jakości, która może służyć nawet przez kilkanaście lat.
Więcej niezbędnych informacji na temat pomp głębinowych znajdziesz na stronie www.sklep-watermark.pl
Źródło zdjęcia: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.