Projektowanie 3D związane z tworzeniem trójwymiarowych obiektów, jest od wielu lat wykorzystywane w programach komputerowych. Rozwiązanie to nie wyparło projektowania 2D, jednak nowe technologie pozwoliły jeszcze lepiej zrozumieć poszczególne etapy prac oraz problemy występujące na etapie projektowania. Jest to także sposób na ułatwienie komunikacji między uczestnikami procesu projektowego. Jakie szanse i wyzwania niesie projektowanie 3D?
BIM – Building Information Modeling
Building Information Modeling to modelowanie informacji o budynku, który znajduje się jeszcze na etapie projektowania. W pewnym sensie jest to modelowanie 3D, które pozwala współpracować specjalistom z wielu branż na jednym projekcie. – „Ważną zaletą tego rozwiązania jest możliwość regularnego kontrolowania stanu projektu budynku, a w konsekwencji uniknięcie kolizji i innych problemów, które często występują podczas współpracy wielu branż. Co ważne, to sposób na skrócenie czasu sporządzenia dokumentów oraz wykonania inwestycji” – wyjaśnia ekspert z Doka Polska Sp. z o.o.
Rozwiązanie to ma wiele zalet, jednak praca ta jest znacznie trudniejsza niż w przypadku tradycyjnego modelowania 2D. Szereg specjalistycznych funkcji i narzędzi oprogramowania przyśpiesza proces i minimalizuje ryzyko pomyłki, jednak wymaga ogromnej wyobraźni przestrzennej i wiedzy, które pozwolą uzyskać właściwy efekt.
Dlaczego projektowanie 3D jest korzystne?
Wiele osób boi się nowoczesnych rozwiązań. Okazuje się jednak, że w przypadku projektowania 3D przełamanie obaw przed nowym może przynieść wiele korzyści. Do najważniejszych można zaliczyć możliwość wykrycia kolizji i błędów jeszcze na etapie projektowania. Wszystko to dzięki dostępowi do wirtualnych prototypów w środowisku 3D, jeszcze przed etapem produkcji i wykonania. Odpowiednie narzędzia czy też symulacja pracy zespołu pozwalają ujawnić wszystkie nieścisłości.
Co więcej, gotowy projekt 3D może zostać poddany analizie statycznej Metodą Elementów Skończonych. To z kolei pozwala poznać naprężenia i odkształcenia, które będą przenoszone przez wybrany element w trakcie pracy. Jest to cenna funkcja, która minimalizuje ryzyko wystąpienia uszkodzeń w rzeczywistości.
Wszelkie programy i narzędzia pracujące w technologii 3D odpowiadają za tworzenie nie tylko prostych brył, ale też zaawansowanych kształtów, co jest doceniane przez specjalistów tworzących wszelkiego typu projekty użytkowe, ale także automotive.
Ostatnią cechą niezwykle ułatwiającą wykonanie projektu jest automatyczne generowanie przekrojów czy wstawianie widoków – elementy te pozwalają maksymalnie przyśpieszyć proces opracowania projektu. W wielu systemach, w przypadku wprowadzenia zmian, rysunki te są też automatycznie aktualizowane.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.