Polacy coraz częściej mają świadomość, jak istotne dla wygodnego i bezpiecznego funkcjonowania jest odpowiedzialne zarządzanie domowym budżetem. Statystyki podają, że już ponad połowa naszych rodaków na początku roku przystępuje do obliczeń i sprawdzenia, jakie wydatki mogą się pojawić w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Jednorazowe działanie to jednak zbyt mało, aby wprowadzić bezpieczeństwo do domowego budżetu. Kontrolę nad nim należy sprawować cały czas – podobnie jak w przypadku firmy. W gospodarstwie domowym niezbędne jest planowanie, budżetowanie i optymalizacja kosztów. W dzisiejszym tekście podpowiemy, jak to zrobić skutecznie – w kilku prostych krokach.
Etykiety, kategorie i grupy – wyboista droga do porządku w rachunkach
Na początku trzeba zapamiętać, że kluczem do sukcesu jest systematyczność. Aby dowiedzieć się, jak prezentują się finanse należy bowiem skontrolować nasze wpływy i wydatki, notując każdą najmniejszą kwotę, która pojawia się na naszym koncie, oraz wszystko, co z niego znika.
Kolejnym krokiem jest kategoryzacja wszystkich wydatków, na przykład na: rachunki, hobby, żywność, samochód. Można to zrobić ręcznie – w zeszycie lub na dużej tablicy. Istnieje też szereg praktycznych aplikacji, które pozwalają zanotować bieżące wydatki i wpływy na przykład w pamięci telefonu. W niektórych narzędziach do bankowości elektronicznej również istnieje opcja przydzielania etykiet do wszystkich operacji na koncie. Warto sprawdzić różne rozwiązania i wybrać to, które najbardziej przypadnie nam do gustu. Pamiętajmy bowiem, że będziemy z niego korzystać każdego dnia.
Gdy już wprowadzimy ład do rachunków, będziemy w stanie stwierdzić, ile wydajemy każdego miesiąca na poszczególne kategorie. Co zyskujemy? Przede wszystkim przydatną wiedzę. Dowiadujemy się, ile zapłaciliśmy w danym miesiącu np. za słodycze lub ubrania. Przy prowadzeniu regularnych zestawień każdego miesiąca, otrzymujemy też szansę na analizę trendów – czy na przykład nie zaczęliśmy wydawać zbyt dużo, na którąś z pobocznych kategorii.
Optymalizacja – wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce
Samo pozyskanie informacji nie stanowi jeszcze powodu do radości. Wiedzę należy teraz wykorzystać do optymalizacji domowego budżetu. Warto dokładnie sprawdzić bilans przychodów i wydatków, analizując poszczególne kategorie oraz globalne wartości.
Może się okazać, że na przykład powinniśmy nieco mniej wydawać na niepotrzebne przedmioty. Przyjrzenie się rachunkom pozwala także zauważyć zbyt wysokie wydatki na domowe media.
Świetnym tego przykładem jest analiza kosztów domowego ogrzewania. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że aktualne rozwiązanie jest niewydajne – daje mało ciepła, przy bardzo wysokich kosztach eksploatacji.
Regularne notowanie kosztów sprawia, że możemy porównać, ile tak naprawdę powinniśmy wydawać, żeby zapewnić sobie ciepło. Może się bowiem okazać, że znacznie korzystniejszym rozwiązaniem z ekonomicznego punktu widzenia, byłaby wymiana instalacji na bardziej nowoczesną i energooszczędną. Coraz więcej tego typu rozwiązań jest dostępnych na rynku, dzięki czemu każdy bez trudu znajdzie coś dla siebie.
Oszczędzanie – na większe wydatki, przyszłość i przyjemności
Optymalizacja kosztów przynosi zazwyczaj oszczędności, które warto skrupulatnie odkładać. Mogą się przydać jako rezerwa na przyszłość lub jako pula na większy remont, który potrafi mocno nadszarpnąć domowy budżet.
Jeśli będziemy odkładać każdego miesiąca nawet niewielkie kwoty, finalnie uzbieramy całkiem spory kapitał, który warto wykorzystać jako finansową poduszkę bezpieczeństwa dla gospodarstwa domowego. Najczęściej powinna to być 6-krotność miesięcznego dochodu, co pozwoli rodzinie przetrwać w razie nagłego kryzysu, na przykład choroby lub utraty pracy.
Optymalizacja i oszczędności to także sposób na odkładanie na nieco bardziej odległą przyszłość. Dzięki niej jesteśmy w stanie gromadzić pieniądze na czas emerytury – bez większych wyrzeczeń i rezygnacji ze wszystkich przyjemności.
Gospodarowanie domowym budżetem – nie takie straszne wydatki
Okazuje się, że przy odrobinie chęci i systematyczności można ograniczyć domowe wydatki nawet o około 25%, bez utraty aktualnego komfortu życia. Niekiedy nawet nie zwracamy uwagi na to, jak i kiedy tracimy ciężko zarobione pieniądze. Może to być niewydajne ogrzewanie lub niezbyt oszczędny samochód. Warto zatem już dziś wziąć domowy budżet pod lupę i sprawdzić, czy na pewno musimy wydawać tak wiele.
Szukasz sposobu na racjonalne oszczędzanie na domowych mediach? Koniecznie odwiedź stronę Econovli.pl, gdzie dowiesz się więcej na temat energooszczędnych systemów grzewczych do domu i biura.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.