Może się wydawać, że każdy tydzień to nowa promocja telewizorów i kolejny model. Trudno się zorientować wśród rynkowych nowości.
Jaki telewizor wybrać? Który kupić? Podpowiadamy.
Producenci dodatkowo utrudniają sprawę, wprowadzając nowe oznaczenia. HD, QLED, 4K – które z nich będzie najlepsze i co to znaczy?
- OLED – Nowoczesna technologia, w której duża jest głębia czerni, a kolory są idealnie wyraźne. Jedynym minusem jest cena.
- LCD/LED – To starszy typ telewizorów, w których czerń jest mniej wyraźna, a kolory z boku mogą wyglądać mniej naturalnie, niż z przodu telewizora. Plusem jest tu cena, więc to telewizor dla tych, którym zależy na czymś tańszym.
- QLED – Nowsza wersja telewizora LCD. Jakością ustępuje telewizji OLED.
- HD Ready – Obecnie taką rozdzielczość uważa się już za niewielką, chyba, że telewizor ma mały ekran.
- FULL HD – to obecnie standard. Dobra jakość, nawet przy dużym ekranie.
- Ultra HD/ 4K – dla najbardziej wymagających graczy i widzów. Doskonała jakość obrazu, idealna do największych telewizorów.
- Curved – zakrzywiony ekran to na razie ciekawostka, która sprawdzi się raczej dla tych, którzy mają duży pokój i kanapę ustawioną na wprost od telewizora.
Im większy telewizor, tym lepszy?
Teoretycznie im większy telewizor, tym lepiej. W rzeczywistości warto wziąć też pod uwagę wielkość pokoju. Siedzenie blisko zbyt dużego telewizora będzie sprawiało ból głowy, oczu i karku, zamiast cieszyć oczy. W dodatku obraz na telewizorze kiepskiej jakości, widziany z bardzo bliska, może zdawać się rozmyty i „rozpikselowany”.
Jaką wielkość więc wybrać? Szacuje się, że dla telewizorów do 50 cali, minimalna bezpieczna i komfortowa odległość od ekranu to ponad 2 metry. Jeśli telewizor ma być większy, lepiej przyjąć 3 metry. Przed zakupem warto więc sprawdzić, czy dana wielkość będzie odpowiednia do domowego pomieszczenia. Lepiej też nie kupować najtańszego możliwego telewizora danej wielkości. Jakość obrazu prawdopodobnie będzie słaba, więc lepiej kupić model ze średniej półki cenowej lub nieco mniejszy.
Jakiego producenta wybrać?
Opinie producentów niezawodnych sprzętów z średniej i wyższej półki mają: Sony, Samsung i LG. W sklepach można znaleźć też ciekawe modele telewizorów Panasonic i Phillips.
O ile chińskie telefony wybiły się z ostatniej do pierwszej ligi, to w branży telewizorów tak się nie stało. Dlatego lepiej wystrzegać się modeli anonimowych producentów z marketów, a szczególnie targowisk.
Ceny, czyli ile to kosztuje?
Przeglądając oferty sklepów można zauważyć, że za najdroższy model telewizora 77′ trzeba zapłacić ponad 40 tys. złotych. Ceny najdroższych telewizorów zamykają się w widełkach od 10 do 40 tysięcy i są to zazwyczaj modele 60 – 80 cali.
Na średniej półce od 4 000 do 10 000 znajdują się zarówno telewizory OLED, jak QLED i Ultra HD w zakresie 55 – 80 cali. Ceny najtańszych telewizorów zaczynają się od ok. 350 zł za 20 cali w technologii LCD i HD Ready. Taki telewizor warto kupić tylko do miejsc, w których jakość nie jest priorytetem, a dodatkowo i tak mógłby się zniszczyć, jak np. domek na działce. Poza anonimowymi czy chińskimi producentami za kilkaset złotych można dostać też telewizor Phillips 24 cali czy LG 32 cale. Oba w technologii HD Ready.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany