Budując dom od zera należy dokładnie zaplanować, jaki efekt chcemy uzyskać. Dotyczy to nie tylko strony wizualnej, ale również funkcjonalności budowanego przez nas domu. Jedną z kwestii, którą należy dokładnie przemyśleć, jest montaż instalacji. Zazwyczaj bowiem zależy nam na ukryciu jak największej ilości kabli elektrycznych, co oznacza, że na pewnym etapie budowy, kiedy ściany zostaną otynkowane i nadejdzie czas na bardziej dekoracyjne i wykończeniowe czynności, nie będziemy już mieć do nich dostępu. Warto zatem przemyśleć, jak ma wyglądać instalacja, znajdująca się w naszym domu.
Przewody elektryczne a oświetlenie w domu
Podstawową ważną kwestią jest zaplanowanie oświetlenia. Na samym początku może nam być ciężko wyobrazić sobie efekt po urządzeniu każdego pomieszczenia, dlatego warto zastosować rozwiązania stosunkowo uniwersalne. Postawmy na główne źródło światła znajdujące się w centralnej części pomieszczenia oraz na minimum 3-4 gniazdka elektryczne, równomiernie rozplanowane w całym pokoju. Do oświetlania i zasilania gniazdek można wykorzystywać np. przewody YDY 3×1,5 mm2. Jeżeli natomiast chodzi o urządzanie kuchni, to warto przemyśleć, gdzie będzie się znajdowała nasza przestrzeń robocza, i niedaleko niej umieścić gniazdka, do których zostaną później podłączone przewody elektryczne. W przypadku montowania płyty grzewczej, wybierzmy instalację trójfazową, do której idealnie sprawdzi się przewód YDY 5×4 mm2. Inne gniazdka znajdujące się w kuchni spokojnie mogą być zasilane przewodami YDY 3×2,5 mm2.
W przypadku łazienki również warto dokładnie przemyśleć sposób rozmieszczenia instalacji. Dobrze sprawdzą się przewody 3×2,5 mm2, które idealnie nadają się do zasilania np. suszarki lub pralki, bez narażania całej instalacji na uszkodzenia. Podczas montowania gniazdek w łazience wybierajmy modele mające bryzgoszczelną klapkę.
Ostatnie wskazówki dotyczące wyboru kabli
Ogólna zasada, dotycząca wybierania przewodów służących do oświetlania mieszkania mówi, że nie należy wybierać przewodów o średnicy mniejszej niż 1,5 mm2. Będą one bowiem nieodporne na uszkodzenia i obciążenia mechaniczne, które mogą pojawić się podczas układania kabli. Projektując instalację, należy również zwracać uwagę na to, aby planować oddzielne obwody dla dużych odbiorników energii. Zapobiega to przegrzaniu obwodu i awarii całej instalacji. Oprócz tego, wybierając kable elektryczne do domu, warto wybierać produkty wysokiej jakości, pochodzące od znanych i cenionych producentów, takich jak np. Elpar, Orno czy Legrand. Oczywiście, warto wybierać kable i przewody miedziane, które są wytrzymałe i odporne na obciążenia mechaniczne, a jednocześnie są bardzo dobrymi przewodnikami.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany