Zachwycający i barwny ogród przez cały rok to marzenie każdego ogrodnika. Aby osiągnąć zamierzony efekt, należy przede wszystkim przygotować dobry projekt, a następnie z determinacją go realizować. Niezwykle istotne jest zapoznanie się z roślinami, ich wymaganiami oraz zasadami odpowiedniej pielęgnacji. Tylko wtedy mamy gwarancje, że ogród spełni nasze oczekiwania.
Jakie rośliny sprawdzą się w zacienionych miejscach?
Cień w ogrodzie nie zawsze jest problemem. Istnieje wiele atrakcyjnych roślin, które nie poradzą sobie w słońcu. Posadzone w cieniu zachwycają swoim urokiem, soczystą zielenią i wspaniałą kondycją. Rośliny, które nie przepadają za promieniami słonecznymi mają piękne, dekoracyjne liście, natomiast kwiaty są mniejsze i mniej urokliwe. Doskonale sprawdzają się niezwykle okazałe i wysokie rodgersje lub języczki. Szczególną popularnością cieszą się funkie, które występują w wielu ciekawych odmianach. Istnieją również byliny o ozdobnych kwiatach takie, jak dzwonek szerokolistny lub parzydło leśne. Do cienistych ogrodów nadają się paprocie oraz leśne trawy.
Jak stworzyć ogród skalny?
Ogród skalny to specyficzne miejsce. Roślinność stanowią: drzewa i krzewy liściaste, byliny, trawy, paprocie, rośliny cebulowe oraz bulwiaste. Cechuje je wolny wzrost, mięsiste liście, szary nalot oraz poduszkowy pokrój. Podstawę całej kompozycji stanowią kamienie oraz skałki, które są nie tylko fundamentem, pełnią również role dekoracyjną. Sadzi się tam niskie goździki, płomyki szydlaste oraz rośliny cebulowe takie, jak tulipany, narcyzy lub niskie czosnki. Sprawdzą się również niskie krzewy iglaste, które dodatkowo wzmocnią całe założenie.
Jakie rośliny stworzą idealne wrzosowisko?
Wrzosowiska powinny zajmować dużą powierzchnię. Tylko wtedy roztoczą w naszym ogrodzie niesamowity urok. Podstawowa roślinność wykorzystywana na rabatach to wrzosy i wrzośce. Zachwycają urodą różnobarwnych liści, ich ozdobą są również kwiaty w rozmaitych barwach: białej, różowej, fioletowej, liliowej i czerwonej. W sąsiedztwie wrzosowisk warto posadzić brzozy, jarząby, sosny oraz jałowce, dzięki którym kompozycja nie będzie monotonna. Charakteru dodadzą macierzanki, goździki, czyściec wełnisty, niskie astry lub wiesiołki. Pojedyncze wyższe byliny takie, jak dziewanny lub mikołajki rozluźnią kompozycję, nadadzą jej lekkości.
Jakie kwiaty będą idealnymi partnerami dla róż?
Szczególnie urokliwe w przydomowym ogrodzie są rabaty różane. Piękne kwiaty, specyficzny zapach oraz różnorodność odmian przyciąga wielu zwolenników. Można z nich tworzyć rozmaite kompozycje, sprawdzą się w ogrodzie każdego typu. Niskie kobiercowe byliny, nad którymi wznoszą się kwitnące róże, dodatkowo dodają uroku i podkreślają urodę królowej kwiatów. Wspaniale sprawdzają się lawendy, bodziszki, perowskie oraz kocimiętki. Poza okresem kwitnienia róż, na rabatach mogą dominować pigwowce, ozdobne jabłonie lub powojniki.
Jak kolorowo przywitać wiosnę?
Kiedy wiosną życie w ogrodzie zaczyna się budzić, rośliny cebulowe zachwycają swoją barwą miłośników ogrodów. Warto sadzić je w dużych grupach, aby osiągnąć efekt barwnych plam. Najszybciej budzą się do życia ranniki, przebiśniegi, śnieżniki oraz niektóre gatunki krokusów. W miejscach bardziej suchych sprawdzą się kosaćce cebulowe, małe dzikie narcyzy, hiacynty oraz tulipany.
Warto tworzyć piękne kwietne rabaty w ogrodzie. Umiejętnie skomponowane pozwolą cieszyć się pięknym widokiem od wiosny do późnej jesieni.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.
Mam sąsiadkę, która jest architektem ogrodów i wiem, że gdybym miała możliwość stworzenia ogrodu dla siebie, to przede wszystkim w pierwszej kolejności zaczęłabym od zatrudnienia architekta, który ma przemyślane rozwiązania i sprawdzone na innych stworzonych przez siebie ogrodach.