Ponad połowę globalnej populacji stanowią wzrokowcy. Dlatego rola tego zmysłu w kształtowaniu naszej rzeczywistości jest niezmiernie ważna. Zdają sobie z niej sprawę również osoby odpowiedzialne za tworzenie całych strategii marketingowych dla produktów sprzedawanych stacjonarnie i w sklepach internetowych. Promocja marki to żmudny i skomplikowany proces, składający się z wielu rozmaitych elementów. Jednym z nich jest bez wątpienia projektowanie graficzne oraz kolor. I to właśnie na tym drugim chcielibyśmy się dziś skupić, pokazując jak wielki potencjał dla biznesu tkwi w często niedocenianym kolorze.
Psychologia a rola koloru w sprzedaży
Specjaliści od reklamy potrafią wykorzystać rozmaite tricki, aby osiągnąć swój cel, czyli znaczy doprowadzić do finalizacji sprzedaży. Choć często nie zdajemy sobie nawet z tego sprawy, do częściowej manipulacji służy im między innymi właśnie kolor.
Barwy w przypadku produktów oddziałują na nas w dwojaki sposób. Równocześnie bowiem mogą kojarzyć się z daną marką lub produktem, a także wywoływać szersze odczucia związane z cechami konkretnego przedmiotu.
Budowanie tożsamości wizualnej z pomocą koloru
Ludzki umysł ma umiejętność wyłapywania pewnych tendencji. Często z prostego elementu jesteśmy w stanie wyciągnąć wnioski i samodzielnie dopowiedzieć sobie dalsze szczegóły. Istnieje sporo produktów oraz firm, które całkowicie zrosły się z danym kolorem. Gdy tylko go zobaczymy, od razu przychodzi nam na myśl firma, nawet jeśli na przedmiocie nie zobaczymy logotypu. Świetnym tego przykładem jest choćby czekolada Milka z jej powszechnie rozpoznawalnym odcieniem fioletu, który chyba każdy z nas od razu łączy w swoim umyśle właśnie z producentem słodkości.
W tym przypadku kolor jest wykorzystywany jako nośnik informacji o firmie, stając się elementem promocyjnym, który działa na korzyść biznesu.
Stosuje się to powszechnie we wszystkich materiałach promocyjnych oraz innych elementach związanych z firmą i jej wielokanałową sprzedażą. Ten sam kolor powinien bowiem pojawiać się na stronie internetowej, w sklepie stacjonarnym, na opakowaniach, a nawet w strojach pracowników.
Jakie emocje budzą konkretne kolory?
Drugim sposobem wykorzystywania kolorów jest działanie na emocje i znacznie szersze skojarzenia, wynikające z doświadczeń osób oraz szeregu uwarunkowań społecznych. Od kultury, w której się wychowaliśmy, zależy bowiem to, z czym kojarzą się nam poszczególne barwy.
Proces ten wykorzystują specjaliści od promocji oraz projektowania graficznego, aby stworzyć idealne opakowania – odpowiadające gustom konsumentów, promujące markę, a dzięki zastosowaniu kolorów, obiecujące konkretne właściwości produktów.
Z czym kojarzą się nam zatem poszczególne barwy? Wymieńmy choć kilka przykładów:
- niebieski – wiąże się z powagą, stabilnością, zaufaniem i skutecznością,
- zielony – kojarzy się z naturą, świeżością, spokojem i odpoczynkiem,
- żółty – przywodzi na myśl energię i młodość,
- czerwony – nawiązuje do emocji, miłości i pasji.
Barwy wykorzystuje się do budowania całościowej tożsamości marki, która pragnie być kojarzona z konkretnymi wartościami lub uczuciami. Dla przykładu w finansach lub biznesach stawiajacych na poważny profesjonalizm stosuje się zazwyczaj stonowaną gamę barw, bazującą na błękitach, czerni i bieli, które mają świadczyć o opanowaniu i stabilności.
Opakowanie dla biznesu online i offline – jak przykuwać uwagę kolorem?
Połączenia różnych kolorów bywa używane także na stronach internetowych oraz w projektowaniu opakowań produktów. Mają one zapewnić zwiększoną sprzedaż. Trzeba je dopasować równocześnie do tożsamości marki oraz oczekiwań klientów.
Nieco inaczej należy bowiem tworzyć przekaz barwny marki, gdy zależy nam na sprzedaży towarów luksusowych, a inaczej gdy chcemy promować środki czystości. Innych kolorów użyjemy, jeżeli nasz docelowy klient jest ostrożny w podejmowaniu decyzji, a innych jeśli robi zakupy spontanicznie, pod wpływem nagłego impulsu.
Odpowiednio zaprojektowana strona oraz same opakowania produktowe to zatem szansa na znaczące zwiększenie zainteresowania klienta danym towarem. A to już duży krok w kierunku skutecznej sprzedaży.
Połączenie barw i marketingu – sposób na zwiększenie zysków firmy
Dobrze zaprojektowane opakowanie, w kolorach dopasowanych do oczekiwań klientów, to klucz do sukcesu. Trzeba tylko zadbać o to, żeby wyróżnić się spośród tysięcy innych przedmiotów, zalegających na sklepowych półkach, trafić w gusta konsumentów, a równocześnie budować silną świadomość swojej marki na rynku. Skutecznym narzędziem w takim działaniu jest właśnie wykorzystanie odpowiednich kolorów.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o roli kolorów w tworzeniu opakowań, zapraszamy na stronę e-Hurtownia-Opakowan.pl, pełną porad i ciekawostek.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany