Poliuretan łatwo poddaje się obróbce i ma wiele zalet, dlatego jest materiałem tak często wykorzystywanym w przemyśle. Jest to tworzywo odporne na ścieranie, wpływ wody i czynników atmosferycznych, a także na chemikalia takie jak benzyna, tłuszcze i kwas siarkowy, dlatego w szczególności nadaje się na element współtworzący elementy jezdne takie jak kółka czy rolki. Rolki poliuretanowe cechuje cichobieżność i zdolność idealnego tłumienia drgań, dlatego sprawdzają się w tak wielu urządzeniach. Rolki poliuretanowe mają szereg zastosowań, najczęściej ich zadaniem jest ułatwienie i przyspieszenie wykonywanych prac.
Gdzie wykorzystuje się rolki poliuretanowe?
W zależności od rodzaju użytych substratów i dodatków, można wyprodukować rolki o różnej twardości: miękkie, elastyczne lub twarde i sztywne, od 35 do 95 Shore A – zależnie od tego, gdzie mają być przymocowane. Tego typu elementy wykorzystywane są w maszynach, specjalistycznych urządzeniach, używa się ich również w kilku innych systemach czy technologiach. Aby nie być gołosłownym, podajemy kilka przykładów.
Rolki do urządzeń stolarskich
Rolki znajdują zastosowanie w szeroko pojętym przemyśle drzewnym – m.in. w stolarstwie.
Zastosowanie rozwiązania jakim jest mechanizm posuwu zwiększa wydajność prowadzonych działań, a także zapewnia użytkownikom odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Rolki poliuretanowe świetnie nadają się do urządzeń takich jak frezarki, służące do posuwu drewna. Odpowiadają one za przekazywanie napędu na obrabiany materiał. Korpus rolek jest metalowy, oblany elastycznym poliuretanem dla zapewnienia ich cichej pracy. Rolki metalowo-poliuretanowe do posuwu odporne są na działanie wody, wpływ czynników atmosferycznych oraz chemikalia takie jak benzyna. Rolki do frezarek charakteryzują się także niezwykle dużą wytrzymałością – nie ulegają szybkiemu ścieraniu.
Rolki poliuretanowe idealnie sprawdzają się w prowadnicach brzeszczotu w wyrzynarkach. Wykorzystywane są także w okleiniarkach, mają one jednak inny kształt i twardość – mianowicie są to rolki zębate o twardości 65-70 Shore A.
Rolki do wózków paletowych
Użycie rolek transportowych znacznie przyspieszyło i usprawniło proces rozmieszczania towarów na magazynowych półkach jak i przewożenie towarów z samochodów dostawczych wprost do sklepu. Rolki umocowane w wózkach paletowych i widłowych są dużym ułatwieniem dla pracowników, którzy przewożą ciężkie towary na dużych drewnianych paletach. Rolki aluminiowo-poliuretanowe charakteryzują się dużą wytrzymałością na obciążenia, znajdują się na końcu wideł. Dobrej jakości rolki zapewniają stabilność i są gwarancją bezpieczeństwa maszyn i ich operatorów. Rolki transportowe do paleciaków mają spory wpływ na wysoki komfort jazdy i niewielki opór toczenia. Te części do paleciaków najlepiej sprawdzają się w pracy na równej i gładkiej powierzchni. Elementy jezdne z łożyskiem kulkowym bardzo skutecznie tłumią drgania, co sprawia że produkty zostają przewiezione bez ryzyka uszkodzenia.
Inne zastosowania rolek poliuretanowych
Rolki poliuretanowe są elementem często wykorzystywanym dla sprawnego działania bram przesuwnych. Poliuretan wykorzystuje się również do produkcji rolek dociskowych. Mogą to być rolki dociskowe do ciężarków klejonych, do zgrzewania plandek, montażu mat wygłuszających, do dociskania oklein na krawędziach. Rolki dociskowe wykorzystuje się również w mechanizmie magnetofonów, gdzie bardzo istotne jest tłumienie drgań. Kolejnym przykładem użycia „syntetycznego kauczuku” są rolki „co crush” wykorzystywane podczas produkcji opakowań z tektury falistej – czyli kartonów. Stosuje się je do prowadzenia wstęgi materiału na tekturnicach.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany