Stałe poszerzenia wiedzy i bycie na bieżąco z nowościami nie jest już dziś koniecznością dla każdego rolnika, stało się bowiem normą, częścią codzienności, a nierzadko po prostu hobby. Związane jest to w dużej mierze z ewolucją, którą przeszło całe polskie rolnictwo w ciągu ostatnich kilkunastu lat.
Gdzie pozyskiwać rolniczą wiedzę?
Trudno jest ukryć, że najpopularniejszym źródłem wiedzy o nowościach rolniczych jest internet. Każdy portal rolniczy oferuje wiele możliwości i codzienny dostęp do najnowszych i nierzadko aktualizowanych kilka bądź nawet kilkanaście razy na dobę informacji. W zależności od swojego charakteru portale rolnicze umożliwiają dostęp do wiedzy i informacji dotyczących określonej gałęzi rolnictwa bądź też są wielotematyczne i traktują tematykę rolniczą bardzo szeroko. Obok portali stricte rolniczych można też wyróżnić takie, które skupiają się np. na pszczelarstwie czy sadownictwie. Portale często piszą o mechanizacji, cenach zbóż i żywca, a także informują o wszelkich wydarzeniach gospodarczych a także politycznych, które są w jakikolwiek sposób związane z problemami sektora rolniczego. Ponadto na wielu portalach rolniczych można znaleźć kalendarz imprez rolniczych. Dzięki któremu każdy zainteresowany dowie się o zbliżających się targach i wystawach rolniczych, które odbędą się w ciągu roku. Ponadto często można przeczytać relacje z imprez, które już miały miejsce. Dodatkowo dobry portal rolniczy zwykle zaopatrzony jest też w funkcję prognozy pogody, która pozwoli sprawdzić nadchodzące warunki atmosferyczne, temperaturę gleby, ciśnienie i inne istotne dla rolników parametry. Niektóre portale dodatkowo oferują ogłoszenia i oferty zarówno komercyjne jak i zamieszczane przez rolników indywidualnych. Są to ogłoszenia o chęci kupna i sprzedaży sprzętu rolniczego, środków ochrony roślin, nawozów i pasz, a także oferty usług rolniczych. Słowem wszystko, co może się przydać w pracy w gospodarstwie.
Nie tylko Internet
Oczywiście myśląc o pozyskiwaniu informacji branżowych nie należy zapominać o tzw. mediach tradycyjnych. W naszym kraju nadal ukazuje się kilkadziesiąt rolniczych czasopism, które oferują szeroki zakres informacji na najwyższym poziomie. Podobnie jak portal rolniczy, każda gazeta ma swój określony profil lub traktuje temat rolnictwa w sposób bardzo szeroki. Istotne jest na pewno to, że z redakcjami gazet współpracują najwyższej klasy eksperci z branży rolniczej. Warto więc skorzystać z ich wiedzy i doświadczenia. Wiele tytułów prasowych posiada długą tradycję i wypracowało sobie niepodważalną pozycje jako źródła wiedzy i informacji. Ponadto, co dla wielu nie jest bez znaczenia wydawane są na wysokim poziomie poligraficznym. Nie należy przecież ukrywać, że przyjemnie jest czytać i trzymać w ręku ładnie wydane czasopismo. Dobrej jakości papier i świetne fotografie na pewno są dodatkową zachętą do sięgnięcia po tytuły prasowe.
Rolnicy mają gdzie szukać wiadomości i wiedzy ze swojej branży, a stale rozwijające się portale i starające się otrzymywać wysoki poziom czasopisma są doskonałymi źródłami informacji.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany