Jak zamontować ścianę z mchu?
Tego typu rozwiązanie staje się bardzo powszechne w nowoczesnych budynkach korporacji. Pozornie się wydaje, że montaż oraz pielęgnacja do łatwych nie należą – wręcz przeciwnie! Na początku należy zebrać mech, następnie zostaje on poddany obróbce, dzięki której nie traci swojej miękkości i żywego, zielonego koloru. Dobór montażu ściany z mchu jest uzależniony od aranżacji pomieszczenia – zostaje przyklejony na oczyszczonej ścianie za pomocą specjalnego kleju do płyt PCV lub flexów.
Jakie są rodzaje i gatunki mchu?
Ze względu na strukturę wyróżniamy dwa rodzaje mchu: poduszkowy (potocznie zwany gąbczastym) i mech płaski (leśny). Mech poduszkowy jest sprowadzany z krajów południowej Europy. Tak jak nazwa wskazuje – mech przybiera formę puszystych, miękkich poduszek. Dodają pomieszczeniom niebywałego blasku, świeżości i naturalności. Kolejnym rodzajem jest często spotykany w lasach polskich – mech płaski, który można układać w różne konfiguracje – od płaskich po pagórkowe. Ogromnym atutem jest fakt, że mech płaski fenomenalnie komponuje się z mchem poduszkowym, tworząc niesamowite wariacje.
Najczęściej wykorzystywanymi gatunkami mchu są chrobotek reniferowy i mech leśny. Chrobotek reniferowy to roślina pochodząca z północnej części Europy. Mech charakteryzuje się niebywałą miękkością, gęstością i kolorystyką. Doskonale wpasowuje się w aranżację naszego otoczenia. Z drugiej strony, mamy powszechnie znany wszystkim mech leśny, który może występować w formie lekkiego puchu, okrągłej poduszki lub gąbeczki.
Dla kogo taka ściana?
Zastosowanie ścian z mchu jest bardzo uniwersalne. Takie rozwiązanie stanowi świetną opcję dla miejsc pracy, placówek świadczących usługi lub instytucjach publicznych. Mech doda powiewu świeżości w gabinetach kosmetycznych, SPA, na siłowniach lub w poczekalniach kliniki. Ściany z mchu nie tylko mają ogromne walory estetyczne – mają wpływ na jakość wdychanego przez nas powietrza. Ponadto są dźwiękoszczelne – nie musimy się martwić o dobiegający hałas z zewnątrz, możemy się w spokoju zrelaksować i oddać leśnej aurze.
Zakładając ścianę z mchu nie mamy powodów do zmartwień jeżeli jesteśmy alergikami – roślina ma właściwości hipoalergiczne. Ściana z mchu to fenomenalna alternatywa dla osób, które nie mają możliwości zajmowania się ogrodem. Mech nie wymaga przycinania, pryskania wodą i wykonywania innych czynności pielęgnacyjnych – możesz w pełni cieszyć się namiastką lasu w budynku Twojej firmy. Należy wyłącznie pamiętać, żeby mech nie był wystawiony na działanie promieni słonecznych oraz nadmiernej wilgoci.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Zielone Ściany https://zielone-sciany.pl/
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany